Zarządzający postawili krzyżyk na franku

opublikowano: 02-05-2019, 11:27

Zarządzający aktywami jeszcze nigdy nie byli tak pesymistycznie nastawieni do franka szwajcarskiego, wynika z pozycjonowania instytucji na rynku walutowym.

W miesiąc notowania franka do euro spadły o 2,1 proc. (to największy spadek od lipca 2017 r.), a do złotego o 2,5 proc. Większy apetyt inwestorów na ryzykowne aktywa i opieszałość szwajcarskiego banku centralnego (SNB) w zacieśnianiu polityki pieniężnej nie służą frankowi, co doprowadziło do sytuacji, w której wartość krótki pozycji netto (a więc nastawionych na dalszą przecenę CHF) jest największy od 2006 r. Frank kosztował wówczas 2,40-2,60 zł.

- Przewidujemy, że frank będzie słaby względem euro także w kolejnych miesiącach, bo SNB czeka, aż Europejski Bank Centralny podniesie stopy  - mówi Mark Haefele, CIO w UBS Wealth Management, instytucji, która niedoważa franka w portfelu.

Andreas Steno Larsen z Nordei uważa, że stabilizacja gospodarki w strefie euro zmniejsza potrzebę lokowania kapitału w aktywach, traktowanych jako bezpieczna przystań. Jego zdaniem, kurs EUR/CHF może urosnąć do 1,16 w perspektywie 3 do 6 miesięcy. Obecnie kurs sięga 1,142. 

Pozycja netto we franku

Źródło: Bloomberg

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu