Zaskakująco niski wzrost PKB Szwajcarii

Gospodarka Szwajcarii zanotowała w pierwszym kwartale minimalne tempo wzrostu. Niższe niż oczekiwano.

W pierwszym kwartale wzrost gospodarczy Szwajcarii wyniósł zaledwie 0,1 proc. Oczekiwano 0,3 proc. W ostatnim kwartale 2015 roku sięgał 0,4 proc. Niskie tempo wzrostu na początku roku tłumaczone jest m.in. pierwszym od roku spadkiem wydatków rządu, sięgającym 0,8 proc. Szwajcarii wciąż szkodzi mocny frank.

Zobacz więcej

Tempo wzrostu gospodarczego Szwajcarii (QoQ) od 2015 roku

- Widzimy lekki wzrost, co jest pozytywne, ale Szwajcaria pozostaje wciąż daleko od potencjalnego tempa wzrostu – skomentował Alessandro Bee, ekonomista UBS Group w  Zurychu. - Ożywienie po szoku spowodowanym przez umocnienie franka powinno być stopniowe, czego dowodzą te dane – dodał. 

Konsumpcja prywatna wzrosła w pierwszym kwartale o 0,7 proc. w porównaniu z czwartym kwartałem 2015 roku. Eksport dóbr wzrósł o 2,1 proc. Spadek wydatków rządu tłumaczony jest zmniejszeniem zatrudnienia w administracji i oświacie.

- Po stronie produkcji obraz jest mieszany: choć usługi finansowe, hotelowe i catering spadły, wartość dodana w przemyśle przetwórczym, budownictwie i ochronie zdrowia wzrosła – informuje rząd Szwajcarii.

Bank centralny Szwajcarii oczekuje wzrostu PKB o 1,0-1,5 proc. w tym roku. W 2015 roku wynosił 0,9 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Zaskakująco niski wzrost PKB Szwajcarii