Zawrzało w związku maklerów

opublikowano: 22-11-2018, 22:00

W przeddzień zjazdu wyborczego skreślono 90 proc. członków Związku Maklerów i Doradców. Starzy działacze krytykują nowe porządki.

Rewolucja jeńców nie bierze — uznał Paweł Cymcyk, od czterech lat prezes branżowego stowarzyszenia, który zainicjował weryfikację listy członków ZMiD. Akcja zakończyła się skreśleniem z niej nazwisk 1505 osób i pozostawieniem zaledwie 159. Poszło o pieniądze, a dokładnie o niezapłacone składki członkowskie (wynosi 120 zł rocznie). Kto ich nie płacił w latach 2015-2017, ten został wykreślony.

W ZMiD, kierowanym przez Pawła Cymcyka, doszło do weryfikacji listy
członkowskiej. Ci, którzy ją przeszli, zweryfikują na najbliższym zjeździe
działalność prezesa.
Zobacz więcej

WERYFIKACJA:

W ZMiD, kierowanym przez Pawła Cymcyka, doszło do weryfikacji listy członkowskiej. Ci, którzy ją przeszli, zweryfikują na najbliższym zjeździe działalność prezesa. Fot. GK

— Problem ze składkami istniał od zawsze, dlatego postanowiliśmy to uporządkować. Musieliśmy to w końcu zrobić, bo trudno byłoby nam uzasadnić sens pobierania składek od tych, którzy jw opłacili — mówi Paweł Cymcyk.

Rada Maklerów i Doradców, która jest w związku ciałem opiniodawczo-doradczym, w uchwale podjętej 14 listopada zdecydowanie skrytykowała formę przeprowadzenia weryfikacji listy i w proteście wszyscy jej członkowie zrezygnowali, motywując to utratą zaufania do zarządu i brakiem możliwości współpracy. W radzie zasiada m.in. Grzegorz Łętocha, który kierował związkiem przed Pawłem Cymcykiem. Z listy członków został skreślony, bo… nie opłacił składki. W opinii rady związek przestał być reprezentacją środowiska po tym, jak bez ostrzeżenia skreślono 90 proc. członków.

Paweł Cymcyk twierdzi, że informacja o konieczności opłacenia składek pojawiła się na stronie internetowej ZMiD i co rok była wysyłana pocztą elektroniczna. Nie pojawiła się natomiast w mediach społecznościowych, bo — jak uważa prezes — nie jest to kanał do tego typu komunikacji z członkami.

Rada skrytykowała to postępowanie, podkreślając, że przypomnienie nie zostało wysłane e-mailami. W uchwale zwrócono też uwagę na „bardzopoważne nieprawidłowości”, które pojawiły się w działaniach zarządu w ostatnim czasie. Ani Grzegorz Łętocha, ani Paweł Cymcyk nie chcą zdradzić szczegółów, ale udało nam się dowiedzieć, że chodzi m.in. o założenie ZMiD sp. z o.o. i kwestię własności kont bankowych. Po interwencji rady i komisji rewizyjnej zarząd (a de facto Paweł Cymcyk i jego brat Piotr) naprawił szkody, ale rada uważa, że po usunięciu ze stowarzyszenia osób, które znały charakter nieprawidłowości utrudniona będzie rzetelna ocena prac zarządu podczas najbliższego zjazdu.

— Temat uważam za zamknięty. Wszelkie kwestie dyskusyjne zostały wyjaśnione — ucina Paweł Cymcyk, który przyznaje, że zaangażował się zawodowo niemal w 100 proc. w działalność związku.

Jak podkreśla, w ZMiD tchnął nowe życie i podjął zdecydowanie więcej działań (związek zajmuje się wsparciem dla specjalistów rynku kapitałowego przy szukaniu pracy i szkoleniami), które doprowadziły do tego, że po raz pierwszy od dekady zanotuje on w tym roku dodatni wynik finansowy. Na majątek ZMiD składają się przede wszystkim lokal w centrum Warszawy i gotówka.

— Na zebraniu zarządu, ktore odbyło się 22 listopada zdecydowaliśmy o przyjęciu wszystkich osób, które złożyły deklaracje i opłaciły składki — mówi Paweł Cymcyk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy