Zboże idzie jak woda

Kenia i Arabia Saudyjska przekonały się do polskiej pszenicy. Aby powtarzać świetne wyniki, potrzebne są inwestycje w infrastrukturę

Tak dobrej passy polski eksport zbóż nie miał nigdy. — W całym sezonie [od lipca 2014 r. do czerwca 2015 r. — red.] eksport zbóż przekroczył prawdopodobnie 7 mln ton i był rekordowy. Trudno będzie powtórzyć ten wynik w tym roku, ale wieloletni trend pokazuje wzrost znaczenia Polski w handlu zagranicznym zbożami i trend ten będzie utrzymany — szacuje Wiesław Łopaciuk, ekspert Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ).

Tłumaczy, że coraz więcej polskich gospodarstw zaczyna specjalizować się w tego typu produkcji i profesjonalizować.

Pszenica polskim przebojem

Oficjalne dane sumują na razie pierwsze dziesięć miesięcy sezonu (do kwietnia 2015 r.). Pokazują, że sprzedaliśmy 5,9 mln ton ziarna, czyli 27 proc. więcej niż rok wcześniej, jak wynika z raportu Agencji Rynku Rolnego (ARR). Wynik zawdzięczamy głównie pszenicy, która dołożyła do tego ponad 4 mln ton, czyli o 73 proc. więcej niż rok wcześniej, jak podają analitycy BGŻ BNP Paribas w swoim cotygodniowym raporcie AgroTydzień.

„Silny wzrost eksportu pszenicy spowodowany był przede wszystkim wysokim popytem na rynkach Bliskiego Wschodu i w krajach afrykańskich. Największym importerem polskiej pszenicystała się Arabia Saudyjska (23 proc. udziału), wyprzedzając pierwsze dotychczas Niemcy” — czytamy w raporcie BGŻ BNP Paribas. Na mapie eksportowej więcej miejsca zajmuje Kenia, która, jak podaje BGŻ BNP Paribas, zakupiła 4,6 razy więcej niż rok wcześniej. Zakupy zwiększyły też Sudan i kraje Afryki Północnej (Egipt, Algieria, Maroko).

— Właśnie na takie dalsze kierunki eksportu powinniśmy stawiać. Musimy też inwestować w infrastrukturę, która pozwala nam być konkurencyjnymi — przekonuje Rafał Mładanowicz, prezes Krajowej Federacji Producentów Zbóż (KFPZ). Jego organizacja chce uruchomić w Gdańsku terminal zbożowy. — Wtedy będziemy w stanie ładować dużo, szybko, tanio i bezpośrednio docierać do odbiorców, a więc nie zostawimy marży pośrednikom z innych krajów. O zainteresowanie nie musimy się martwić — widzimy je po zwiększającej się liczbie zapytań z tamtych stron — dodaje Rafał Mładanowicz.

Pomogły waluty

Zdaniem Wiesława Łopaciuka, rekord w minionym sezonie to efekt trzech czynników.

— Mieliśmy bardzo wysokie zbiory, czołowi producenci, tacy jak Niemcy i Francja, oferowali pszenicę gorszej jakości, a kurs walutowy był korzystny. PLN i EUR zdeprecjonowały się w porównaniu z USD, więc polskie zboża były bardziej konkurencyjne, zarówno na rynkach unijnych, jak i rynkach krajów trzecich — tłumaczy ekspert IERiGŻ.

Rafał Mładanowicz dodaje, że coroczną przewagą Polski są też niższe koszty produkcji.

— Produkujemy taniej niż rolnicy z Zachodu, co przekłada się na cenę niższą na tonie o kilkadziesiąt złotych. Przy zamówieniach sięgających dziesiątek i setek tysięcy ton ma to znaczenie — mówi szef KFPZ. Nasi rolnicy głośno wyrażali obawy, że handel zbożem mocno mogą im popsuć konkurenci z Ukrainy. W statystykach tego jednak nie widać. Import zboża do Polski spadł w 10 miesiącach poprzedniego sezonu z 1,2 do 0,9 mln ton.

— Stres związany z zalewem taniego ukraińskiego zboża cały czas pozostał, ale to potencjalne zagrożenie należy rozpatrywać w perspektywie kilkunastu lat. Tu również rozwiązaniem byłby terminal przeładunkowy. Wówczas łatwo dałoby się przetransportować ukraińskie zboże z kraju i bylibyśmy traktowani jako kraj przeładunkowy, a nie docelowy dla ukraińskich eksporterów — twierdzi prezes KFPZ.

Rozpoczynający się sezon, według prognoz ARR, przyniesie eksport na poziomie 4 mln ton. Takie skoki nie są niczym niezwykłym, a eksperci podkreślają, że ważna jest przewaga eksportu nad importem. Zwłaszcza że znaczącym eksporterem netto zbóż staliśmy się niedawno, bo dopiero w 2013 r. W tym sezonie import ma się zwiększyć i wynieść 2,4 mln ton, m.in. z powodu zmniejszenia krajowych zapasów, spowodowanego tak dużym popytem w zeszłym sezonie.

— Niewysokie stany magazynowe w Polsce to dobra informacja dla rolników, bo nie ma presji na obniżanie aktualnych cen — twierdzi Rafał Mładanowicz. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Rolnictwo / Zboże idzie jak woda