Ze znajomością rynku nie jest najlepiej

opublikowano: 12-03-2013, 00:00

Na rynku głównym warszawskiej giełdy notowanych jest ponad 400 spółek, ale uwaga ekspertów skupiona jest niestety na garstce.

Ranking Giełdowa Spółka Roku to wypadkowa ocen, wystawionych spółkom w pięciu kategoriach przez ponad 180 maklerów, doradców inwestycyjnych i analityków. W tej edycji ilość ankietowanych zmieniła się nieznacznie, bardziej — jak wierzymy — zmieniła się natomiast jakość.

Po raz pierwszy podaliśmy specjalistom zestaw spółek dobranych losowo, ale dopasowanych do zakresu obowiązków i zainteresowań ekspertów. Wydaje się oczywiste, że analityk zajmujący się na co dzień np. branżą budowlaną nie tylko chętniej odpowie na ankietę, ale też jego oceny będą podparte lepszą znajomością tematu, a przez to bardziej wiarygodne.

W czołówce nie zmieściło się kilka firm z indeksu WIG20: PGNiG, Kernel i Globe Trade Center.

Przy okazji pytań o kompetencje zarządu ocenianych spółek czy jakość relacji, jakie mają z inwestorami, zapytaliśmy też o samoocenę znajomości spółki przez analityków. Wyniki, niestety, nie są zaskoczeniem. Niestety, bo jeśli poziom 80 pkt na 100 możliwych uznać za granicę bardzo dobrej wiedzy o firmach, to przekracza ją ledwie co dziesiąta.

Co ciekawe, w czołówce nie zmieściło się kilka firm z WIG20: dość niespodziewanie Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), a także ukraiński Kernel (analitycy mają zastrzeżenia do jakości inwestorskichwiększości spółek zza wschodniej granicy) oraz Globe Trade Center (GTC), które zajęło miejsce dopiero w trzeciej setce z notą poniżej dostatecznej. Jeśli za barierę dostateczności uznać 50 pkt, to przekroczyła ją połowa firm.

W samym czubie zestawienia znalazły się KGHM, JSW, PGE, PKN Orlen i Bogdanka. Pierwszą ze spółek, o której wiedza specjalistów jest wysoka (przynajmniej wiedza deklarowana), a która nie jest w portfelu WIG20, jest Cyfrowy Polsat (7. miejsce).

Na 9. miejscu znalazły się… Police, dystansując tuzy branży chemicznej, czyli Synthos, Puławy i Azoty Tarnów. Ta ostatnia firma, aspirująca równocześnie i do miana europejskiego potentata sektora, i do miana blue chipa, ma na polu relacji z analitykami jeszcze trochę do poprawienia.

Na szarym końcu rankingu znajomości specjalnych niespodzianek nie ma — są tu przede wszystkim firmy małe, o niewielkiej płynności obrotu akcjami na giełdzie. To najważniejsze bariery, decydujące o tym, czy firma może znaleźć się w portfelach inwestorów instytucjonalnych. Jeśli nie spełnia kryteriów, trudno oczekiwać, by systematycznie monitorowali ją analitycy. Niestety, na warszawskiej giełdzie takich spółek jest bardzo dużo — dość powiedzieć, że w trwającym sezonie wyników konsensus prognoz można wyliczyć dla niespełna setki spółek.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane