Zidentyfikowano żyjącego prawnuka legendarnego wodza Indian

PAP , DI
opublikowano: 05-11-2021, 15:38

Po raz pierwszy w historii, dzięki nowoczesnej technologii genetycznej, udało się potwierdzić związek między postacią historyczną a żyjącym potomkiem.

Dzięki DNA pochodzącego z próbki włosów Siedzącego Byka odnaleziono jego żyjącego prawnuka. Kosmyk włosów pradziada przekazał Erniemu LaPointe, prawnukowi legendarnego indiańskiego dowódcy, kompleks muzealny Smithsonian Institution z Waszyngtonu w 2007 r. Prowadzący badanie Eske Willerslev z Uniwersytetu Cambridge w Wielkiej Brytanii, od dziecka fascynujący się historią słynnego wodza rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej, około 10 lat temu zaproponował pomoc potomkowi w ustaleniu jego pochodzenia.

— Jesteśmy w 100 proc. pewni, że Ernie LaPointe jest prawnukiem Siedzącego Byka — oświadczył Eske Willerslev, wynalazca nowatorskiej metody badania próbek DNA.

— Przez lata wielu ludzi próbowało podważyć prawdziwość twierdzenia, że ja i moje siostry jesteśmy potomkami Siedzącego Byka. Pewnie również teraz będą podważać wyniki tych badań — skomentował wyniki 73-letni Ernie LaPointe.

Po raz pierwszy w historii nowoczesna technologia genetyczna umożliwiła potwierdzenie związku między postacią historyczną a żyjącym potomkiem.

Urodzony w 1831 r. Siedzący Byk, którego właściwe imię brzmiało Tatanka-Iyotanka, w 1876 r. wraz z Szalonym Koniem stanęli na czele połączonych sił Dakotów i Czejenów, pokonując w spektakularnej bitwie nad Little Big Horn wojska generała George'a Custera, wysłane przeciwko zbuntowanym Indianom. W 1890 r., po osiedleniu się w rezerwacie, został zastrzelony przez policjanta, który przyszedł, aby aresztować go w imieniu rządu Stanów Zjednoczonych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane