Zielone światło na dokończenie ISOK-a

opublikowano: 11-10-2018, 13:23

Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła odwołanie Qumaka, który kwestionował wybór wykonawcy na dokończenie projektu Informatyczny System Osłony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami (ISOK) w trybie z wolnej ręki.

Qumak zarzucił zamawiającemu – Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie, wybór trybu zamówienia z wolnej ręki w sposób naruszający uczciwą konkurencję, bez zastosowania wszystkich ustawowych przesłanek pozwalających na zastosowanie trybu i bez uwzględnienia wszystkich okoliczności faktycznych.

-  Oddalając odwołanie KIO stwierdziła, iż brak jest podstaw do zakwestionowania wybranego trybu, a podnoszone przez wykonawcę inne okoliczności nie mogą być przez KIO rozpatrywane – podała kancelaria Pieróg i Partnerzy, która reprezentowała zamawiającego.

Przypomnijmy, że system ISOK był budowany przez Qumaka, jednak zamawiający zdecydował w czerwcu 2016 r. o rozstaniu z wykonawcą.  

Wody Polskie dokończenie projektu ISOK obecnie negocjują ze spółką GISPartner.

Już wcześniej - w lipcu 2016 r. KZGW (poprzednik prawny Wód Polskich) zdecydował, że zlecenie na dokończenie ISOK-a trafi do wcześniejszego podwykonawcy Qumaka –  GISPartner.  Wówczas KIO uwzględniła jednak odwołanie Qumaka ws. wyboru trybu wyłonienia wykonawcy. Podwykonawcą spółki GIS Partner przy dokończeniu wdrożenia miało być wówczas Asseco Poland.

System ISOK jest finansowany z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Jeśli nie zostanie ukończony i rozliczony do końca marca 2019 r. Polska będzie musiała zwrócić blisko 200 mln zł dotacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu