Złe nastroje za oceanem, giełdy czekają na dane makro

WST
opublikowano: 15-01-2008, 13:35

Kontrakty terminowe na indeksy amerykańskich giełd na około dwie godziny przed rozpoczęciem handlu za oceanem tracą na wartości. O przsebiegu sesji może zadecydować publikacja danych na  temat inflacji cen producentów w grudniu, o dynamice sprzedaży detalicznej w grudniu i dynamice zapasów firm w listopadzie. 

W centrum uwagi znalazł się sektor finansowy co jest zasługą doniesień, że banki Citigroup i Merrill Lynch otrzymają zastrzyk gotówki od zagranicznych inwestorów.

Wycena futures na indeks S&P 500 z opcją realizacji w marcu tracił ponad 7 pkt., na wskaźnik Dow Jones traci ponad 30 pkt, zaś na Nasdaq 100 spada o niemal 7 pkt.

Inwestorzy mogą negatywnie reagować na kolejną "czarną" wizję amerykańskiej gospodarki, jaką przestawił Alan Greenspan, były szef Fed. Uważa on, że USA popadły już w recesję lub to tylko kwestia czasu kiedy da ona o sobie znać.

Kurs akcji Citibanku, największej amerykańskiej instytucji finansowej rośnie w przedsesyjnym handlu. Spółka ma otrzymać 14,5 mld USD w celu podniesienia kapitałów własnych m.in. od inwestorów z Kuwejtu, Arabii Saudyjskiej i Singapuru. Ponad połowę mniejsza kwota wesprze z kolei Merrill Lynch (6,6 mld USD).

Na notowaniach Citi ciąży jednak publikacja raportu kwartalnego. Oczekuje się niemal 10 mld straty w czwartym kwartale. Bank – jak podaje Wall Street Journal – zamierza też zredukować o co najmniej 6 proc. (20 tys.) liczbę etatów i obniżyć o ponad 40 proc. środki na dywidendę.

Spadają notowania Genetech, giganta farmaceutycznego. Sprzedaż sztandarowego produktu, leku Avastin, wykorzystywanego w kuracji anty nowotworowej wzrosła w ostatnim kwartale minionego roku o 23 proc. do 603 mln USD. Dynamika okazała się jednak niższa niż zakładały prognozy specjalistów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złe nastroje za oceanem, giełdy czekają na dane makro