Złoto pod presją silnego dolara

Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI
opublikowano: 02-03-2021, 09:30

Poprzedni miesiąc dla inwestorów na rynku złota był trudny, zważywszy na utrzymującą się presję spadkową na notowaniach tego kruszcu.

Patrząc z szerszej perspektywy, początek 2021 roku był dla złota czasem przewagi strony podażowej. Mimo że w pierwszej połowie stycznia kontrakty na złoto odbiły się w górę do okolic 1960 USD za uncję, to wzrosty szybko zostały zniwelowane. Pod koniec lutego cena złota przekroczyła w dół barierę 1800 USD za uncję, a na początku marca notowania zbliżyły się do 1700 USD za uncję.

Złoto bez wątpienia ma złą passę, co naturalnie wiąże się z sytuacją na globalnych rynkach. Najważniejszym czynnikiem, negatywnie wpływającym na notowania tego kruszcu, jest siła amerykańskiego dolara. Nie jest ona co prawda wyjątkowo duża, ale wystarczy wspomnieć, że dolar w ostatnich tygodniach zdołał wyhamować wielomiesięczne spadki, a nawet delikatnie odbić się w górę. Zwyżka wartości dolara była dość silna właśnie w ostatnich kilku dniach, na przełomie lutego i marca. Amerykańska waluta pnie się w górę głównie ze względu na rosnące rentowności obligacji USA.

Dla złota siła dolara oznacza presję spadkową, ponieważ kruszec jest bardzo silnie negatywnie skorelowany z notowaniami USD. Wielu inwestorów traktuje złoto jako zabezpieczenie przed spadkiem wartości papierowej waluty oraz ciekawą alternatywę inwestycyjną w okresie niskich stóp procentowych – co w obecnych uwarunkowaniach sprawia, że złoto jest dla inwestorów stosunkowo mało atrakcyjne.

Warto jednak zwrócić uwagę, że obecny ruch spadkowy jest na rynku złota korektą, trwającą już od kilku miesięcy, a rozpoczętą po osiągnięciu przez ceny złota historycznych rekordów w sierpniu ubiegłego roku. Wielu inwestorów wierzy w powrót notowań kruszcu do zwyżek, zwłaszcza, że przemawiają za tym gospodarcze fundamenty. Obecnie najważniejszym czynnikiem sprzyjającym temu scenariuszowi jest widmo rosnącej inflacji, rozpędzonej licznymi programami stymulacyjnymi.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane