Złoto zabłyśnie dzięki Fedowi

Amerykańska Rezerwa Federalna pozwoli na nieco wyższą inflację, a skorzystają na tym inwestujący w żółty kruszec, zapowiada bank JPMorgan Chase.

Zobacz więcej

Fot. Huber

Po tym jak kontynuacja zaostrzania polityki Fedu doprowadziła w czwartym kwartale do głębokich zawirowań rynkowych, specjaliści oczekują złagodzenia stanowiska banku. Instytucja może przystać na okresowe wyjście inflacji powyżej sięgającego 2,0 proc. celu, by nie ryzykować wepchnięcia gospodarki w recesję, wynika z wypowiedzi decydentów. Zdaniem specjalistów JPMorgana najlepszym zabezpieczeniem przed wzrostem cen w gospodarce będzie złoto, którego notowania zmierzają do zamknięcia zwyżką piątego miesiąca z rzędu (innym dobrym zabezpieczeniem okazałyby się według nich obligacje amerykańskiego skarbu indeksowane do inflacji). Przydatność różnych aktywów jako zabezpieczenia przed inflacją w nocie datowanej na piątek badają stratedzy banku pod kierunkiem Johna Normanda.

„W środowisku, gdzie zmiana sposobu reagowania Fedu nie jest jedyną zmianą oddziałującą na wyceny aktywów, najbardziej niezawodnym zabezpieczeniem przed inflacją wydają się być obligacje indeksowane do inflacji oraz złoto” – zauważają autorzy noty.

Ich zdaniem równie dobrym zabezpieczeniem przed inflacją nie okażą się metale używane w przemyśle, a to ze względu na strukturalne wyhamowanie chińskiego popytu na nie. Takiej funkcji pełnić nie będzie mogła też ropa, w przypadku której za sprawą amerykańskiej produkcji łupkowej wzrosła cenowa elastyczność podaży. Jako dobre zabezpieczenie przed inflacją specjaliści odrzucili też amerykańskie akcje oraz aktywa z rynków wschodzących. Według nich głównym argumentem za kupnem obligacji indeksowanych do inflacji jest oczekiwane coraz mocniejsze przegrzewanie się rynku pracy, które powinno wywierać presję na ceny w gospodarce. Tymczasem dla złota kluczem będzie spadek realnych (czyli pomniejszonych o inflację) rentowności konwencjonalnych obligacji amerykańskiego skarbu, który w zamierzeniu Fedu miałby pobudzać gospodarkę.

"Wybór najbardziej niezawodnego zabezpieczenia przed inflacją jest prosty - to złoto i obligacje indeksowane do inflacji. Te aktywa powinny być mniej podatne na zniżki aż do późnej fazy cyklu inflacyjnego - przewidują stratedzy JPMorgana.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu