Złoty czeka na impuls z Eurolandu

  • Marek Rogalski
opublikowano: 27-08-2014, 00:00

FOREX

Po piątkowym wystąpieniu Mario Draghiego, szefa Europejskiego Banku Centralnego w Jackson Hole, na rynku pojawiły się spekulacje dotyczące możliwości dalszego poluzowania polityki pieniężnej w strefie euro. Inwestorzy liczą na to, że na posiedzeniu 4 września dojdzie do kolejnego, choć symbolicznego, cięcia stóp procentowych oraz poznamy więcej konkretów na temat wdrożenia programu skupu aktywów opartych na ABS. Kluczowe w tej kwestii mogą okazać się piątkowe dane o inflacji konsumenckiej w strefie euro. Jej dalszy spadek byłby sygnałem dla rynku, że EBC może znacznie przyspieszyć pewne procesy.

Warto zaznaczyć, że procesy te mogłyby wesprzeć złotego. Kapitałyodpływające ze strefy euro będą szukać innych miejsc do zarobku, tymczasem perspektywa serii cięć stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej może dawać pole do krótkoterminowego zarobku na krajowym rynku długu. Tym samym kluczem do tego, czy złoty będzie słaby w długim terminie, są dwie kwestie: Fed i Ukraina. W pierwszym przypadku Rezerwa Federalna powiedziała już wiele, teraz rynek będzie oczekiwał konkretniejszych deklaracji podczas posiedzenia 16-17 września. W drugim — w krótkim terminie rynek nie reaguje już tak na złe informacje, chociaż długofalowo gospodarcze skutki wojny handlowej UE — Rosja nie zostały jeszcze w pełni zdyskontowane.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane