Złoty finisz złotego

KZ, MWIE
opublikowano: 28-12-2012, 00:00

Wyraźne umocnienie w czwartkowym handlu może przesądzić o tym, że polskiej walucie przypadnie laur najsilniejszej w tym roku waluty świata.

Za dolara płacono wczoraj poniżej 3,07 zł, a za euro 4,07 zł. W stosunku do wspólnej waluty złoty od początku roku zyskał już 9,7 proc. To najlepszy wynik na świecie, o cały punkt procentowy lepszy od węgierskiego forinta, drugiej waluty w zestawieniu. Równać z jego wynikiem nie mogą się również latynoskie peso: waluta kolumbijska jest na 7-procentowym plusie, chilijska zyskuje 6 proc., a meksykańska 5 proc.

Także euro miało wczoraj niezły dzień. Wspólna waluta była względem dolara najmocniejsza od siedmiu miesięcy po publikacji niemieckiego wskaźnika Ifo. Obrazuje on nastroje tamtejszych przedsiębiorców. Indeks wzrósł w grudniu do 102,4 ze 101,4 pkt w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie 102 pkt. Kurs EUR/USD wzrósł do 1,3284 USD.

Trwa przecena jena. W grudniu japońska waluta wypadła najgorzej wśród najważniejszych walut. Względem dolara kurs nie był tak nisko od 27 miesięcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ, MWIE

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu