Złoty mocny na finiszu roku

TMS
opublikowano: 31-12-2007, 09:47

Końcówka bieżącego roku, podobnie zresztą jak i  całe ostatnie półrocze nie sprzyjały amerykańskiej walucie. W piątkowe popołudnie wyprzedaż dolara nasiliła się na skutek publikacji danych o sprzedaży nowych domów. Kurs EUR/USD wspiął się w okolice 1,4730.

Dzisiaj rano, po otwarciu rynku azjatyckiego, przy stosunkowo niskiej płynności popyt na euro doprowadził do zwyżki EUR/USD do poziomu 1,4745.
Statystycznie ujmując miniony tydzień był dla dolara jednym z najgorszych w tym roku. Wartość amerykańskiej waluty spadła wobec euro o 0,7 proc., o 1,1 proc. wobec franka szwajcarskiego i o prawie 1 proc. w stosunku do japońskiego jena. Indeks dolara spadł w minionym tygodniu o prawie 2 proc. i był to największy spadek od kwietnia 2006r.

Słaba kondycja amerykańskiej waluty obrazuje obawy inwestorów o stan amerykańskiej gospodarki. Rynek obawia się, że skala spowolnienia przybierze rozmiar większy od oczekiwań. Kryzys na rynku kredytów hipotecznych i związany z tym spadek sprzedaży domów są złymi prognostykami przyszłej koniunktury gospodarczej. Z opublikowanych w piątek danych wynika, że sprzedaż nowych domów w USA spadła w listopadzie aż o 9,0 proc., do 0,647 mln w ujęciu rocznym. Analitycy spodziewali się, że sprzedaż nowych domów wyniesie w tym okresie 0,717 mln i spadnie o 1,6 proc. W październiku odnotowano po korekcie 0,711 mln. Sprzedaż nowych domów stanowi w USA 15 proc. amerykańskiego rynku nieruchomości, a pozostała część to transakcje z rynku wtórnego. Dane z rynku wtórnego opublikowane zostaną dzisiaj o godz. 16.00. Miłym zaskoczeniem okazały się natomiast dane o aktywności gospodarczej w rejonie Chicago. Indeks aktywności sektora wytwórczego (PMI) wzrósł w grudniu do 56,6 pkt. z 52,9 pkt. w poprzednim miesiącu - podał w piątek Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 51,7 pkt. Poziom 50 pkt. stanowi granicę pomiędzy rozwojem a recesją. Dane te pozostały jednakże neutralne dla rynku, który nadal, w głównej mierze wycenia dolara poprzez pryzmat stóp proc. i oczekiwań na ich zmiany. Im gorsze dane z rynku nieruchomości tym większe szanse na dalsze ciecia stóp proc. w USA. Nastawienie takie będzie dominowało na rynku jeszcze przez kilka miesięcy.
Rynek krajowy:
Zgodnie z tradycja i oczekiwaniami większości analityków zakończenie roku jest udane dla złotego. Kurs USD/PLN zbliża się ku tegorocznym minimom ustanowionym na poziomie 2,42. Notowania EUR/PLN pozostają stabilne oscylując wokół granicy 3,60.
Siła złotego wynika ze słabości dolara na rynkach zagranicznych oraz z oczekiwań na podwyżki stóp proc. Dzisiaj rano członek RPP M. noga zapowiedział, że jeszcze przed lutową projekcją inflacji potrzebna będzie podwyżka stóp proc. Jego zdaniem w pierwszym półroczu będą potrzebne jeszcze dwie podwyżki oprocentowania i dopiero stopa referencyjna na poziomie 5,75 proc. uskuteczni walkę z inflacją. Wypowiedzi nogi wzmocniły popyt na złotego. Przy niskiej płynności notowania USD/PLN spadły poniżej poziomu 2,44, a kurs EUR/PLN przełamał granicę 3,60.
Na najbliższą środę zaplanowano aukcję 2-letnich obligacji. Co prawda oczekiwania na wzrost stóp proc. nie będą zachętą do zakupu polskich papierów skarbowych, ale sama aukcja i nowe, dawno nie oferowane obligacje powinny zachęcić inwestorów do większej aktywności. Jeśli popyt przekroczy 3 mld. to oznaczać to będzie, powrót optymizmu na rynek.
Wydaje się zatem, że początek roku nie przyniesie zmiany tendencji na rynku złotego. Często okres ten był zachętą dla zagranicznych inwestorów do wejścia na polski rynek. I tym razem sprzyjać temu powinny dobre fundamenty naszej gospodarki i ewentualne wzrosty na giełdzie tuż po Nowym Roku
W Nowym Roku życzymy wszystkiego, co najlepsze dużo szczęścia w inwestycjach finansowych i wszelkiej pomyślności

Autor: Marek Wołos - Dom Maklerski TMS Brokers S.A.

 

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TMS

Polecane