Złoty może się jeszcze osłabić

  • PAP
opublikowano: 17-03-2021, 17:05

Środowe posiedzenie Fed nie osłabi presji na wzrosty rentowności, przez co krajowe 10-latki mogą kierować się w najbliższym czasie w stronę 1,60 proc., a złoty może się jeszcze osłabiać i testować szczyty na poziomie 4,64 - ocenił w rozmowie z PAP Biznes ekonomista BNP Paribas Wojciech Stępień.

Andrzej Bogacz / Forum

"Informacja o nowych obostrzeniach nie wywołała specjalnej reakcji na notowaniach złotego. Już wcześniej od rana było widać osłabienie, przy którym ważniejsze mogły być aspekty techniczne jak np. przebicie psychologicznego poziomu 4,60/EUR. Z jednej strony 3-tygodniowy lockdown może w jakimś stopniu przełożyć się na wzrost gospodarczy, jednak w szerszym kontekście kończący się kwartał i kolejny nadal pokażą poprawę" - powiedział Wojciech Stępień.

"Większe znaczenie dla złotego mają czynniki globalne, w tym przede wszystkim rentowności długu, które przekładają się na dolara. Spodziewam się, że po środowym posiedzeniu Fed

(komunikat o godz. 19) może w pierwszej chwili nastąpić jakieś odreagowanie, jednak w kolejnych dniach EUR/PLN może nadal rosnąć. Presja na wzrosty rentowności nie jest dobrą wiadomością dla złotego. EUR/PLN może testować lub nawet przebić szczyty z końca grudnia w okolicy 4,64" - dodał.

Ekonomista ocenił, że złotego osłabiają także czynniki lokalne, w szczególności gołębia polityka NBP, a także kwestia kredytów frankowych, której rozwiązanie - według najnowszych informacji - może się opóźnić.

Przed środowym posiedzeniem Fed złoty osłabiał się wobec euro i dolara. EUR/PLN rósł o 0,3 proc. do 4,61, a USD/PLN - o 0,25 proc. do 3,87. W tym czasie EUR/USD pozostawał w okolicy 1,19.

Rząd zdecydował o rozszerzeniu lockdownu na całą Polskę od 20 marca do 9 kwietnia, zasady jak dotychczas w regionach z zaostrzonymi restrykcjami, tj. ograniczenie działania galerii handlowych, zamknięcie hoteli i miejsc rozrywki - poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że w przypadku drastycznego pogorszenia się sytuacji epidemicznej możliwe jest wprowadzenie całkowitego lockdownu.

RYNEK DŁUGU

W środę rentowności krajowego długu poszły w dół po około 2 pb na środku i długim końcu krzywej.

"O ruchu na rynku długu zadecyduje w środę Fed. Nie spodziewam się jednak przełomu. W ostatnich wypowiedziach prezes Powell nie wydawał się zaniepokojony tym, co dzieje się na rentownościach, więc moim bazowym scenariuszem pozostaje tendencja wzrostowa i stromienie się krzywej dochodowości" - ocenił Wojciech Stępień.

"U nas samo stromienie dużo bardziej widoczne jest na krzywej swap, a same rentowności są relatywnie stabilne. Sądzę jednak, że w najbliższym czasie 10-latki będą wracać w stronę poziomu 1,60 proc." - dodał.

Na rynkach bazowych dochodowość amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych wynosi 1,669 proc. (+4,6 pb), a niemieckich -0,295 proc. (+4,2 pb).

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane