Czytasz dzięki

Złoty na dobrej ścieżce

  • Mariusz Potaczała
opublikowano: 05-03-2012, 00:00

WALUTY

W ostatnim tygodniu widzieliśmy, jak działa prawo kupowania plotek i sprzedawania faktów.

Euro do momentu ogłoszenia wyników przetargu na długoterminowe, niskooprocentowane pożyczki oferowane przez EBC dla europejskich banków umacniało się bez względu na dane makro.

W środę, tuż po ogłoszeniu lepszych od oczekiwań informacji dotyczących wielkości LTRO, wspólna waluta zaczęła tracić na wartości.

Do końca tygodnia spadki pary EUR/USD nie były uzależnione od publikowanych informacji, a wynikały z sytuacji technicznej na wykresie eurodolara. Wspólnej walucie nie pomogło podpisanie europejskiego paktu fiskalnego. To zwiększa prawdopodobieństwo kontynuacji spadków euro w okolice dolnej granicy dwumiesięcznego trendu, czyli 1,3150.

Spadek notowań EUR/USD nie zaszkodził złotemu. Polska waluta osiągnęła 7-miesięczne maksimum w relacji do euro i 5-miesięczne wobec dolara. Złotego wspierały wzrost na giełdzie i efekt końca miesiąca, który tym razem spowodował większy popyt na naszą walutę. Spadek EUR/ USD na koniec tygodnia zahamował wzrost złotego.

Ważne technicznie i psychologicznie wsparcia EUR/PLN (4,10) oraz USD/PLN (3,05) zostały tym samym wybronione, co wygenerowało impuls do korekcyjnego wzrostu.

Złoty wszedł na ścieżkę wzrostową. Jedynie silne spadki na giełdach i wyprzedaż europejskich obligacji będą w stanie zmienić trend. W nadchodzącym tygodniu ze względu na zniżkę eurodolara spodziewam się korekcyjnego odbicia EUR/PLN oraz USD/PLN w okolice ważnych oporów odpowiednio 4,18 oraz 3,18.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała DM TMS Brokers

Polecane