Złoty nadal idzie w górę

Krzysztof Rup, Filip Mazurek
opublikowano: 29-06-2004, 00:00

W poniedziałek cena dolara spadła niemal o 4 grosze. Kurs USD/PLN osiągnął poziom 3,7155. Cena wspólnej waluty również zniżkowała do 4,5290 zł. To najniższy poziom od października 2003. Jednak po południu, w ślad za zwyżką notowań na rynku euro- dolara, kurs euro powrócił w rejony 4,5450/55 zł.

Inwestorzy od rana aktywnie kupowali złote. Przekonała ich do tego perspektywa podwyżki stóp procentowych podczas najbliższego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (29-30 czerwca). Piątkowe dane dotyczące wysokiej dynamiki cen żywności w pierwszej połowie maja zachęciły do spekulacji o bardziej agresywnej podwyżce kosztów pieniądza. Nie bez znaczenia był również fakt, że sytuacja polityczna w kraju się wyklarowała. Złotemu nie przeszkodził nawet kryzys w Czechach związany z dymisją rządu. O godzinie 15.30 dolar wyceniany był na 3,7245 zł, a euro na 4,5490 zł (odchylenie -2,45 proc.).

Rynek czeka na decyzję w sprawie stóp procentowych i sygnały, jak będzie prowadzona polityka monetarna w najbliższych miesiącach. Wartość złotego nie będzie zasadniczo odbiegać od obecnych poziomów.

Na rynku EUR/USD cena euro wzrosła na początku do 1,2122 USD, a później w okolice 1,2220 USD. Przez większą część dnia rynek zachowywał się spokojnie, a uczestnicy oczekiwali na ważne dane, które ukażą się w tym tygodniu oraz decyzję Fed w sprawie poziomu stóp procentowych. O 15.30 euro wyceniane było na 1,2210 USD. Notowania eurodolara będą zależeć od decyzji Fed. Ważny będzie komentarz przedstawicieli banku centralnego dotyczący dalszej polityki Fed. Kurs EUR/USD powinien wahać się w przedziale 1,21-1,2250.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Rup, Filip Mazurek

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Złoty nadal idzie w górę