Złoty nieco słabszy

XTB DM
opublikowano: 08-03-2011, 19:17

We wtorek na rynek napłynęły kolejne wypowiedzi przedstawicieli Rady Polityki Pieniężnej. Adam Kaźmierczak potwierdził swoje gołębie poglądy twierdząc, że zaostrzenie polityki monetarnej mogłoby nie tylko nie zahamować inflacji, ale mogłoby też przyczynić się do  ograniczenia tempa wzrostu polskiej gospodarki.

Adam Glapiński natomiast wciąż wysyła niejednoznaczne sygnały. Dziś stwierdził, że podwyżka w kwietniu jest prawdopodobna, ale nie jest pewna. Dodał też, że Rada w żadnym wypadku nie może dopuścić do powstania spirali płacowo-cenowej. Jeszcze przed dwoma tygodniami, przed marcowym posiedzeniem RPP, Glapiński twierdził, że nie widzi przesłanek za podwyżką stóp procentowych.

Wypowiedzi Kaźmierczaka i Glapińskiego istotnie nie wpłynęły na notowania złotego, który dziś lekko stracił na wartości do głównych walut. O godzinie 17:30 kurs USD/PLN testował poziom 2,8535 zł, wobec 2,8378 zł wczoraj na zamknięciu. Kurs EUR/PLN wzrósł do 3,9690 zł z 3,9658 zł w poniedziałek. Jeszcze 2-3 godziny wcześniej obie pary testowały dzienne maksima na poziomie 2,8731 zł za dolara i 3,9867 zł za euro. Poprawa nastrojów w końcówce notowań, podobnie jak osłabienie polskiej waluty we wcześniejszych godzinach, korespondowało ze zmianami nastrojów na rynkach akcji. Wpływ ten był moderowany zmianami notowań EUR/USD, które drugi kolejny dzień spadały w reakcji na powrót zaniepokojenia sytuacją krajów peryferyjnych Strefy Euro.

W kolejnych dniach złoty niezmiennie powinien pozostawać pod wpływem sytuacji na rynkach globalnych. Ta zaś będzie kształtowana przez doniesienia z Libii, spekulacje nt. sytuacji krajów zaliczanych do grupy PIIGS oraz dane makroekonomiczne z USA, Chin i Europy, jakie będą publikowane w najbliższych dniach. Dzisiejsze wahania USD/PLN i EUR/PLN nie zmieniły nic w sytuacji technicznej na wykresach obu par. W dalszym ciągu trend boczny w przedziale wahań z ostatnich tygodni pozostaje scenariuszem bazowym dla dolara. Euro natomiast, dopóki jego kurs znajduje się powyżej lokalnego wsparcia na 3,95 zł, ma szanse na ruch powyżej 4 zł. Czas jednak gra na korzyść podaży na EUR/PLN.

Marcin R. Kiepas
X-Trade Brokers DM S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: XTB DM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Złoty nieco słabszy