Złoty odrabiał straty względem EUR i USD

Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.
opublikowano: 15-04-2016, 17:13

Dzisiaj złotówka odrabia wczorajsze straty do euro oraz dolara amerykańskiego.

Cofnięcie oglądane na notowaniach EUR/PLN oraz USD/PLN nie przesądza jednak jeszcze o zakończeniu odbicia budowanego na tych parach od początku miesiąca.

USD/PLN

Notowania USD/PLN po wczorajszym pozytywnym teście linii trendu spadkowego z genezą 21 stycznia oraz maksimów z 24 marca (3,8265 – 3,84), dzisiaj poruszają się w kierunku południowym. Taki obrót spraw oznacza, że nie otrzymaliśmy potwierdzenia, że odbicie budowane od początku kwietnia stanowi korektę całej sekwencji spadkowej z 21 stycznia, ale nadal wariant ten nie został zanegowany. Strona popytowa prawdopodobnie podejmie kolejną próbę pokonania wspomnianych oporów. W tym wariancie oznaczałoby to, że ta sekwencja spadkowa uległa wypełnieniu (przy skróconej fali piątej).

 W scenariuszu spadkowym zakładającym, że sekwencja spadkowa z 21 stycznia nie uległa jeszcze wypełnieniu i budujemy nadal falę piątą – jej maksymalny zasięg wypada w okolicy poziomu 3,60 (biorąc pod uwagę fakt, że fala trzecia z technicznego punktu widzenia nie może być falą najkrótszą). Poziom ten wraz z minimami z sierpnia ubiegłego roku wyznacza zatem ważną strefę wsparć (3,60-3,6250). Patrząc w krótkim terminie najbliższe wparcie na tym rynku stanowią wyznaczone 1 kwietnia minima w okolicy poziomu 3,70, stanowiące jednocześnie nowe, tegoroczne ekstrema.

EUR/PLN

Na parze EUR/PLN także obserwujemy dziś lokalne cofnięcie po wcześniejszych dynamicznych wzrostach na tej parze w tym tygodniu. W krótkim terminie na notowaniach omawianej pary wykształciła się formacja klina kończącego, co sugerowałoby zakończenie odbicia wygenerowanego na początku kwietnia. Potwierdzeniem takiego scenariusza byłby powrót kursu poniżej poziomu 4,29 (dolne ograniczenie wspomnianego kanału).

W przeciwnym wypadku (wybicie z kanału górą) kolejne kluczowe opory na tej parze zbiegają się w okolicy poziomu 4,34 gdzie znajduje się 38,2% zniesienie wspomnianej sekwencji spadkowej ze stycznia br. oraz linia trendu spadkowego z genezą w tym samym dniu i pokonana 11 marca średnioterminowa linia trendu wzrostowego poprowadzona od dołka z kwietnia zeszłego roku.

 Notowania EUR/PLN przetestowały 4 kwietnia br. dolne ograniczenie ważnej, średnioterminowej strefy wsparć wyznaczanej przez 50% zniesienie sekwencji wzrostowej z kwietnia ubiegłego roku oraz minima z grudnia 2015 (4,23-4,24). Od tamtej pory na tej parze obserwujemy lokalne odbicie.

Zejście poniżej poziomów 4,23-4,24 otwiera drogę do kontynuacji fali spadkowej z 21 stycznia br. Kolejnym celem strony podażowej będzie w tej sytuacji 61,8% zniesienie odbicia z kwietnia 2015 roku, stanowiące jednocześnie modelowy zasięg korekty tego odbicia w średnim terminie – poziom 4,1750.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.

Polecane