Złoty trzyma wartość

Mariusz Potaczała
opublikowano: 06-12-2006, 00:00

Wtorkowa sesja na krajowym rynku walutowym przebiegała dość spokojnie. Kurs euro wahał się w okolicy 3,81 zł. Notowania dolara poruszały się w wąskim przedziale 2,8550–2,8650 zł.

Zdecydowanych zmian na rynku złotego nie ma, bo nie ma ważnych informacji z punktu widzenia inwestorów — danych makroekonomicznych czy zdecydowanych ruchów na rynku EUR/USD. Wczoraj na rynku zagranicznym wartość dolara znów spadała, ale nie był to znaczący ruch. Nie wywołał on reakcji na rynku złotego.

Coraz większą uwagę inwestorów na polskim rynku skupia polityka. Skoro wiadomo, że na razie nie będzie podwyżek stóp procentowych, a o gospodarkę nie ma się co martwić, częściej mówi się o zmianach w gabinecie premiera Jarosława Kaczyńskiego. Inwestorzy czekają też na decyzję prezydenta w sprawie kandydata na stanowisko szefa Narodowego Banku Polskiego. Decyzja ta jest kluczowa z punktu widzenia niezależności banku centralnego oraz kształtu przyszłej polityki monetarnej.

Złoty nie zareagował na najnowszy raport Komisji Europejskiej o przygotowaniach Polski do wejścia do strefy euro. Mimo niskich stóp procentowych i niskiej inflacji nasz kraj nie spełnia pozostałych kryteriów z Maastricht. Chodzi tu głównie o relację deficytu sektora finansów publicznych do PKB, która utrzymuje się u nas powyżej 3,0 proc., ale także o stabilność kursu walutowego i brak zgodności prawnej, gwarantującej niezależność banku centralnego.

W ubiegłym tygodniu Zyta Gilowska, wicepremier i minister finansów, zapowiedziała obniżenie deficytu sektora finansów publicznych w relacji do PKB poniżej 3,0 proc. w 2009 r.

Sytuacja polskiej waluty nadal będzie uzależniona od zmian kursu EUR/USD na rynku międzynarodowym. Podczas środowej sesji kurs euro do złotego powinien pozostać w dalszym ciągu w konsolidacji, a notowania dolara będą uzależnione od kondycji waluty amerykańskiej na rynkach zagranicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu