Złoty znacząco słabnie w relacji do funta

Daniel Kostecki, Analityk Rynków Finansowych, X-Trade Brokers DM S.A.
opublikowano: 25-04-2013, 17:45

Czwartek nie przyniósł dużej ilości publikacji danych, ale te, które się pojawiły znacząco wpłynęły na notowania chociażby pary GBPPLN.

Na pozostałych parach ze złotym obserwujemy dziś względny spokój, a bieżące notowania są blisko cen z wczorajszego zamknięcia.

Dziś zloty traci najwięcej na wartości względem brytyjskiej waluty. Genezy takiego ruchu należy szukać już w zeszłotygodniowej wypowiedzi jednego z członków MPC (odpowiednik RPP na Wyspach) Martina Weale’a.

Stwierdził on, że hamująca inflacja daje przestrzeń do powiększenia programu stymulującego brytyjską gospodarkę (gdyby został on zwiększony, to funt powinien stracić na wartości). Wtedy też Weale powiedział wprost, iż dane o PKB za I kwartał, które pojawiły się dzisiaj, będą dla niego bardzo istotne i pomogą podjąć decyzję na kolejnym posiedzeniu. Dziś inwestorzy dowiedzieli się, że PKB Wielkiej Brytanii wzrosło w I kwartale o 0,3 proc. k/k oraz o 0,6 proc. r/r (konsensus rynkowy zakładał odczyt odpowiednio na poziomie 0,1 proc. oraz 0,3 proc.). W konsekwencji oddaliła się perspektywa rozszerzenia programu skupu aktywów, a to jednoznacznie wpłynęło na umocnienie brytyjskiej waluty (w kilka chwil para GBPPLN wzrosła z poziomu 4,87 do 4,90).

Z rodzimego rynku poznaliśmy protokół z marcowego posiedzenia RPP, gdzie okazało się, że to głos Marka Belki zdecydował o zaskakującej obniżce o 50 pb., sprowadzając główną stopę procentową do najniższego poziomu w historii 3,25 proc. Należy odnotować, że już pojawiają się wypowiedzi dotyczące przyszłotygodniowej decyzji EBC w sprawie stóp procentowych, co głównie może przełożyć się na notowania EURUSD, ale także na parę USDPLN, która jest w znacznym stopniu ujemnie skorelowana z eurodolarem. Joerg Asmussen (niemiecki członek zarządu Banku) podczas dzisiejszego wystąpienia stonował oczekiwania inwestorów dotyczące obniżki stóp w strefie euro oraz poddał w wątpliwość sens utworzenia nowego programu skupu aktywów. W reakcji na te słowa dolar zaczął się osłabiać.

Jutro wydarzeniem dnia będzie publikacja wstępnego PKB Stanów Zjednoczonych za I kwartał. Konsensus rynkowy zakłada, że annualizowany odczyt wyniesie 3 proc. Z USA dowiemy się również, jak kształtował się indeks Uniwersytetu Michigan za kwiecień (indeks pozwala na ocenę potencjału nabywczego amerykańskich konsumentów). Rynek zakłada odczyt na poziomie 73 pkt. wobec
78,6 pkt. miesiąc wcześniej. Reakcja rynku na dane ze Stanów Zjednoczonych jest w ostatnim czasie dość jednoznaczna. Lepsze dane umacniają dolara, a słabsze go osłabiają. W czwartek o godzinie 16:06 euro kosztowało 4,15 złotego, dolar 3,19, frank 3,37, a funt 4,93 złotego.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Daniel Kostecki, Analityk Rynków Finansowych, X-Trade Brokers DM S.A.

Polecane