Złoty znacząco umocnił się w stosunku do dolara

opublikowano: 02-07-2004, 17:38

Złoty umocnił się w stosunku do dolara, podążając za kursem dolara wobec euro, który osłabił się po niespodziewanie gorszych danych z USA o liczbie miejsc pracy w sektorach pozarolniczych.

"Złoty podlega wahaniom za eurodolarem. Właściwie przez pół dnia złoty utrzymywał się na stałym poziomie. Aktywność inwestorów była niewielka i dopiero po danych z USA zaczęła się wyprzedaż dolara, co spowodowało, że dolar zszedł do poziomu 3,67 zł. Euro utrzymało się na takim samym poziomie przez cały dzień" - powiedział PAP Paweł Gajewski z WestLB.

Amerykański Departament Pracy podał w piątek, że w czerwcu liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrosła jedynie o 112 tys., podczas gdy w maju wzrosła po korekcie o 235 tys. Analitycy spodziewali się tymczasem wzrostu liczby miejsc pracy w sektorach pozarolniczych aż o 250 tys.

Po tych danych dolar osłabił się do 1,2290 USD za euro z 1,2154 USD przed publikacją, ale w niedługim czasie kurs spadł do 1,2308 za euro.

Złoty, w stosunku do dolara, umocnił się po informacjach ze Stanów Zjednoczonych o 4 gr. O 16.20 za euro płacono 4,5150 zł, za dolara 3,6720 zł. Euro kosztowało 1,2295 USD.

Także na rynek papierów dłużnych wpłynęły informacje z USA. "Rynek papierów dłużnych otworzył się spokojnie, potem obligacje sprzedawano i ceny lekko się obniżały. Było spore zainteresowanie kupnem" - powiedział PAP Robert Fijołek z ABN Amro.

"Do południa ceny obligacji pięcioletnich spadły o 10 gr, a po danych ze Stanów Zjednoczonych wzrosły o 20 gr" - dodał.

O 16.20 rentowność obligacji dwuletnich wynosiła 7,62 proc. i nie zmieniła się wobec czwartkowego zamknięcia, pięcioletnich 7,44 proc. i spadła o 4 punkty bazowe wobec czwartku, a dziesięcioletnich 7,22 proc., pozostała bez zmian.

rb/ kacz/ pwd/ akl/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane