Złoty zyskał, bo słabł dolar

Mariusz Potaczała
opublikowano: 22-11-2005, 00:00

W poniedziałek rano złoty zyskiwał na wartości. Powodem była korekta kursu dolara na międzynarodowym rynku, która zaczęła się już w piątek. Polska waluta zareagowała na to dopiero po weekendzie. Pod koniec piątkowej sesji płynność na krajowym rynku była bowiem bardzo mała.

W tym tygodniu najistotniejszymi wydarzeniami będą: wtorkowa publikacja Narodowego Banku Polskiego, dotycząca wskaźnika inflacji bazowej w październiku, oraz dane o sprzedaży detalicznej, które GUS opublikuje w piątek. W poprzednich latach wzrost gospodarczy w niewielkim stopniu przekładał się na poprawę sytuacji na rynku pracy. Nasz kraj w ostatnich miesiącach odnotował pod tym względem niewielką poprawę, jednak w tej dziedzinie jesteśmy nadal najgorsi w Unii Europejskiej. Nieco innym problemem naszej gospodarki jest niska wydajność pracy, spowodowana w dużym stopniu brakiem głębokiej restrukturyzacji poszczególnych gałęzi gospodarki na początku lat 90. Bez rozwiązania tego problemu w najbliższych latach niezwykle trudno będzie konkurować z innymi krajami z naszego regionu, które w większym stopniu rozwiązały ten problem.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zwrócił uwagę, że obecnie naszemu rządowi będzie trudno zrealizować program dotyczący cięć podatków i wprowadzenia ulg przy jednoczesnym zachowaniu deficytu budżetu na poziomie 30 mld złotych. MFW ostrzega jednak, że nawet przy kilkuprocentowym wzroście gospodarczym w najbliższych latach cięcia wydatków oraz ich głęboka restrukturyzacja są nieuniknione. Złoty spokojnie przyjął te informacje, co może po części oznaczać, że rynek po części uwzględnia w cenach w miarę rozsądne podejście do tego problemu w najbliższych latach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty zyskał, bo słabł dolar