Złoty zyskuje pomimo niesprzyjających warunków

Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.
opublikowano: 27-02-2009, 12:47

Złoty, podobnie jak i inne waluty regionu, zyskuje w piątek na wartości. O godzinie 12:11 kurs USD/PLN testował poziom 3,6718 zł i był o 3 gr niższy niż wczoraj pod koniec dnia, kurs EUR/PLN testował poziom 4,6582 zł (-6 gr), a CHF/PLN 3,1335 zł (-4,5 gr).

Aprecjacja walut naszego regionu następuje pomimo obserwowanego w dniu dzisiejszym osunięcia kursu EUR/USD i wyraźnych spadków na czołowych europejskich parkietach, a więc pomimo wzrostu awersji do ryzyka. To pozwala sądzić, że proces ten jest odpowiedzią na informacje nt. pomocy, jaką Bank Światowy, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz Europejski Bank Inwestycyjny skierują do banków z Europy Środkowej i Wschodniej.

Dzisiejsze doniesienia nt. pakietu pomocowego dla Europy Środkowej i Wschodniej sugerują, że w najbliższej przyszłości ten region zostanie objęty szczególną „opieką” instytucji międzynarodowych. Jest to niezbędne do zapobieżenia eskalacji kryzysu gospodarczego w tej części świata. Inaczej ofiarami tego kryzysu staną się najbardziej uprzemysłowione państwa.

Dla walut regionu, kolejne wsparcia i plany pomocowe dla Europy Środkowej i Wschodniej, oznaczałby ograniczenie ryzyka inwestycyjnego, co powinno przełożyć się na ich umocnienie w przyszłości.

Przedpołudniowe umocnienie polskiej waluty, nie jest jeszcze gwarancją tego, że tak właśnie zakończy się dzień. Dużo bowiem będzie zależało od tego, jak zostaną przyjęte popołudniowe dane ze Stanów Zjednoczonych. Inwestorzy poznają zrewidowane szacunki dynamiki PKB w IV kwartale 2008 roku (prognoza: -4,9 proc.) oraz lutowe wartości indeksów Chicago PMI (33,5 pkt.) i Uniwersytetu Michigan (prognoza: 56 pkt.). Zdecydowanie negatywny odbiór tych raportów, mógłby ograniczyć skalę umocnienia złotego lub w pewnych warunkach nawet przynieść jego osłabienie. Gdyby jednak dane zostały zignorowane, to będzie to dodatkowy impuls popytowy.

Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty zyskuje pomimo niesprzyjających warunków