Zły znak. Inwestorzy indywidualni wchodzą na rynek

Inwestorzy indywidualni kupują akcje na amerykańskich rynkach pomimo ostrzeżeń zawodowych strategów, że w tym roku nie da się na nich już zarobić.

fot. Bloomberg
Zobacz więcej

fot. Bloomberg

W ciągu ostatnich 12 miesięcy fundusze inwestycyjne rynku akcji i fundusze ETF zostały zasilone łączną kwotą ok. 100 mld USD. To dziesięciokrotnie więcej pieniędzy niż przez poprzednie 12 miesięcy, wyliczyły Bloomberg i Investment Company Institute. Widoczny w napływie tak wielkich pieniędzy optymizm kontrastuje z prognozami ekspertów m.in. z UBS i HSBC, według których na rynku akcji nastąpi okres stagnacji, na co wskazuje jego najwyższa od czterech lat wycena. Według historycznych danych, obecny rynek byka jest dłuższy niż przeciętnie. Inwestorzy indywidualni wykazują zwykle tendencję do wchodzenia na rynek pod koniec trwania na nim dobrej koniunktury.

- Jeśli Wall Street, po przeanalizowaniu wszystkich znanych danych, określa cel, który jest już osiągnięty, a widać wciąż zwykle spóźnionych indywidualnych inwestorów dokonujących zakupów, wydaje się, że potencjał wzrostów jest ograniczony – powiedział Terry Morris nadzorujący 2,8 mld USD aktywów w National Penn Investors Trust Co.

Inny zawodowy inwestor, Nick Skiming z Ashburton Ltd. wskazuje, że inwestorów indywidualnych przyciąga zwykle widok innych rynkowych graczy, którzy dorobili się na akcjach w okresie dużego wzrostu. Zwykle dzieje się to wówczas, kiedy rynek jest już przeceniony. Skiming przypomina, że pęknięcie bańki internetowej w marcu 2000 roku poprzedzone było napływem rekordowych 102 mld USD do funduszy inwestycyjnych w ciągu jednego kwartału. 

- Instytucjonalni inwestorzy zawsze zaczynają się martwić kiedy inwestorzy detaliczni naprawdę wchodzą na rynek – powiedział Skiming, który zarządza 10 mld USD aktywów w Ashburton.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, moneynews.com

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Zły znak. Inwestorzy indywidualni wchodzą na rynek