Zmiany dobre, ale niewystarczające

Jarosław Królak
opublikowano: 19-06-2002, 00:00

Przedsiębiorcy dobrze oceniają rządowe propozycje ale gospodarce może pomóc tylko realne obniżenie podatków.

Zbigniew Niemczycki

prezes Polskiej Rady Biznesu

- Najprostszą drogą do pobudzenia gospodarki i ograniczenia bezrobocia jest obniżenie podatków. Niestety, przedłożone Sejmowi propozycje zmian zmierzają w kierunku odwrotnym i oznaczają realny wzrost obciążeń fiskalnych.

Andrzej Malinowski

prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich

- Kierunek zmian jest generalnie słuszny. Mają one zmierzać do ograniczenia fiskalizmu oraz uciążliwości obecnego systemu podatkowego. Uważam, że dzięki nowym przepisom jest szansa na poprawę efektywności gospodarowania, szczególnie majątkiem trwałym. Firmy doczekają się uproszczeń w rozliczaniu podatku dochodowego. Poprawi się także jasność (jednoznaczność) przepisów podatkowych. Jednak tekst ustawy jest trudny dla przeciętnego przedsiębiorcy podatnika. Ustawa sformułowana jest dość zawile. Wskazane jest niezwłoczne przygotowanie nowej ustawy napisanej w sposób bardziej przystępny.

Wojciech Morawski

wiceprezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych

- W ustawach podatkowych jest wiele zmian dobrych dla firm.

Jednak są one dalece niewystarczające i zawierają wiele niekorzystnych rozwiazań. Organy skarbowe otrzymały np. prawo oceny przekształceń spółki pod kątem możliwości uchylania się od podatku i jeśli ocenią projektowane zmiany negatywnie, to mogą zatrzymać proces przekształceń.

Zmianą na gorsze dla podatnika jest konieczność zapłacenia podatku od należności uprawdopodobnionej. Jeśli np. przedsiębiorca nie otrzymał należności za dostawę towaru, a otrzymał pismo, że zapłata zostanie zrealizowana to musi zapłacić podatek.

Ustawy podatkowe wciąż są pełne niezrozumiałych lub zbędnych zapisów utrudniających podatnikowi zastosowa- nie się do ich dyspozycji lub umożliwiających wiele interpretacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zmiany dobre, ale niewystarczające