Zmiany na rynku najmu mieszkań

23-01-2017, 22:00

W Polsce jest już ponad 2 mln najemców mieszkań. W 2017 r. liczba ta może urosnąć aż o 10 proc.

W najbliższych latach na rynek najmu wpłynie przede wszystkim rządowy program Mieszkanie Plus — oceniają eksperci z Grupy Mzuri.

OKRES ROZKWITU:
Zobacz więcej

OKRES ROZKWITU:

W 2017 r. rynek najmu mieszkań urośnie o 10 proc. To wynik oddziaływania rządowego programu Mieszkanie Plus, zmian w tendencjach społecznych i prawie oraz wzrostu liczby obcokrajowców. iStock

Czynniki wzrostu

— Bez wątpienia rządowy program przyczyni się do ogólnego wzrostu zaufania społecznego do najmu jako pełnoprawnej formy zapewniania sobie dachu nad głową. Będzie skierowany przede wszystkim do osób uboższych oraz rodzin wielodzietnych, w dużej mierze mieszkających w mniejszych miastach. Doprowadzi zatem do upowszechnienia się najmu w grupach społecznych, w których do tej pory nie był on popularny albo był wręcz niedostępny. To oznacza, że z perspektywy właścicieli mieszkań na wynajem, zwłaszcza w dużych ośrodkach miejskich, rządowy program nie tylko nie będzie stanowił konkurencji, ale wręcz może przyczynić się do większego zainteresowania najemców i jeszcze szybszego wzrostu liczby Polaków, którzy mieszkają w wynajętym lokalu — prognozuje Artur Bartnicki, dyrektor zarządzający Mzuri.

Popularność najmu wynika też z tendencji społecznych, takich jak większa mobilność pracowników, zmniejszająca się presja społeczna na posiadanie mieszkania, rosnąca niechęć do wieloletnich kredytów, duża liczba rozwodów. Istotny wpływ mają na nią również zmiany prawne. Najważniejsza z nich już weszła w życie i dotyczy wzrostu do 20 proc. wymaganego wkładu własnego przy kredycie. Wśród innych czynników, wpływających na sektor najmueksperci Mzuri wymieniają wzrost udziału obcokrajowców wśród najemców.

Według danych Eurostatu, Polska jest liderem w Unii Europejskiej pod względem wydanych pozwoleń na pracę dla cudzoziemców — w 2015 r. było ich około 800 tys. Stale rośnie też liczba osób przyjeżdżających do nas na studia — według GUS w roku akademickim 2014/15 było ich niemal 50 tys., a więc ponad dwa razy więcej niż cztery lata wcześniej.

Rola zarządcy

Wraz ze wzrostem rynku najmu coraz popularniejsze staje się też kompleksowe nim zarządzanie. Obejmuje ono pomoc przy zakupie mieszkania, przygotowanie nieruchomości na wynajem, znalezienie najemców, wsparcie w sfinalizowaniu transakcji oraz bieżąca opiekę nad nieruchomością. — Mamy klienta, który na stałe mieszka w Australii.

Dostał ze spółdzielni wezwanie do zapłaty rachunku za wodę w wysokości 500 zł. Sprawy nie dało się załatwić zdalnie, po naszej interwencji okazało się nie tylko, że żądanie dopłaty jest pomyłką, ale wręcz, że klient ma nadpłatę na koncie — wspomina Michał Bukowski, kierownik sprzedaży ds. najmu w Home Brokerze.

Koszt zarządzania to kilkaset złotych miesięcznie, przy czym są dwa modele: część firm ma płaską stawkę, inne zaś naliczają opłatę procentowo (7-10 proc.) zależnie od wysokości czynszu, przy czym częstą praktyką jest ustalenie minimalnej opłaty miesięcznej. Większość firm nie pobiera prowizji w miesiącach, w których mieszkanie stoi puste, są jednak takie, które pobierają opłatę za wzięcie nieruchomości w zarządzanie. Warto to sprawdzić.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Zmiany na rynku najmu mieszkań