Zmiany w VAT już pewne

Jarosław Królak
06-03-2002, 00:00

Wczoraj prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług i podatku akcyzowym. Ministerstwo Finansów szacuje, że dzięki tym zmianom budżet uzyska w tym roku 2,6 mld zł.

Podpisanie przez prezydenta 5 marca 2002 r. zmian w ustawie o VAT spowoduje, że wkrótce nowelizacja zacznie obowiązywać. Należy spodziewać się jej rychłej publikacji w Dzienniku Ustaw. Nowe przepisy o VAT wejdą w życie po upływie 14 dni od publikacji. Resort finansów szacuje, że zmiany dadzą budżetowi państwa jeszcze w tym roku dodatkowe 2,6 mld zł.

Co nowego

Parlament przeforsował sporo zmian w podatku VAT. Nowości to przede wszystkim zwiększenie stawek tego podatku oraz obciążenie nim towarów i usług dotąd z niego zwolnionych.

Z 7 proc. do 12 proc. wzrośnie stawka VAT na towary dla dzieci, np. łyżwy, rowery, zabawki i gry towarzyskie, narty, sanki, meble dla dzieci. Jednak 12-proc. stawka obowiązywać będzie tylko do końca 2002 r. Od początku 2003 r. stawka VAT na te artykuły ma skoczyć do 22 proc.

Z 3 proc. do 22 proc. podniesiono stawkę VAT na meble klasyfikowane jako rękodzieło ludowe i artystyczne. Z tego źródła budżet ma uzyskać dodatkowe 30 mln zł.

5 mln zł ma przynieść budżetowi podwyżka z dotychczasowych 7 proc. do 22 proc. podatku na opony bieżnikowane i naprawiane oraz usługi wulkanizacji i naprawy opon i dętek.

Dużo wyższy VAT zapłacą też oddziały zagranicznych firm turystycznych. Podatek ten obciąży całkowitą wartość wyświadczonej usługi (obecnie płacony jest od prowizji). Nastąpi więc zrównanie firm zagranicznych z polskimi touroperatorami, którzy obecnie uiszczają 12-proc. VAT od całości usługi. VAT obejmie także licencje.

Zwrot i akcyza

Sejmowi nie udało się wydłużyć terminu zwrotu VAT do 60 dni. Dzięki poprawce Senatu podatnicy nadal będą mogli otrzymywać zwrot VAT w ciągu 25 dni od dnia złożenia miesięcznej deklaracji. Jednak warunkiem otrzymania zwrotu w ciągu 25 dni będzie zapłacenie wszystkich zobowiązań wystawcy faktur. Zwrot nastąpi dopiero po 60 dniach, jeśli kwoty naliczonego VAT nie zostaną udokumentowane zapłaconymi fakturami, ale deklaracje będą wskazywać na to, iż zwrot podatku należy się.

Nowelizacja wprowadza akcyzę na energię elektryczną wysokości 2 gr za 1 kWh.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Zmiany w VAT już pewne