Zmiany we władzach Krajowej Spółki Cukrowej

PAP
03-03-2008, 16:03

Krzysztof Kowa, dotychczasowy prezes Krajowej Spółki Cukrowej, został odwołany w piątek z pełnionej funkcji - poinformował w poniedziałek rzecznik KSC Krzysztof Wróblewski.

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie KSC, które obradowało 29 lutego, odwołało także z zarządu Janusza Stachowiaka.

Ponadto NWZ dokonało zmian w składzie Rady Nadzorczej KSC. Odwołani zostali: Dariusz Wędzkio, Henryk Ronka, Mariola Skłodowska-Hończar oraz Adam Szewczuk. Na ich miejsce powołano: Stanisława Kalinowskiego, Jarosława Kocika, Kazimierza Łosia oraz Jana Wójtowicza.

Nadal szefem rady nadzorczej jest Jerzy Indra. Członkami zarządu pozostają Tomasz Olenderek oraz Jarosław Poniatowicz.

Odwołanie Kowy zapowiedział w lutym wiceminister skarbu Kazimierz Żuk, nadzorujący KSC jako właściciel większościowy. Żuk był niezadowolony z programu restrukturyzacji przedstawionego przez spółkę. Zakłada ona likwidację cukrowni Lublin oraz zaprzestanie produkcji cukru w cukrowni Łapy. Restrukturyzacja oznacza ponadto likwidację obszarów plantacji w tych regionach.

Z decyzją KSC nie zgodzili się pracownicy cukrowni oraz plantatorzy buraków, którzy wielokrotnie protestowali i składali petycje do rządu. Przeciwko decyzji KSC opowiadali się także posłowie (zwłaszcza PiS) oraz minister rolnictwa Marek Sawicki.

Zarząd KSC mimo to nie zmienił planów restrukturyzacyjnych i złożył wniosek do Komisji Europejskiej. Chodzi o zmniejszenie produkcji o 91,2 tys. ton. Polskie cukrownie, w tym KSC, zostały zobowiązane do ograniczenia produkcji cukru w 2008 r. przez KE, która zamierza zmniejszyć jego wytwarzanie w UE do 2010 r. o 6 mln ton. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Zmiany we władzach Krajowej Spółki Cukrowej