Zmiany wymagają czasu

Maciej Jaworski
opublikowano: 20-12-2006, 00:00

Choć istnieją wyjątki, pozycja małych i średnich firm w Lubelskiem jest dość słaba. Nadzieje na lepsze jutro niesie wsparcie ze strony Unii.

Na tle innych województw Polski, lubelskie charakteryzuje się niewielką liczbą małych i średnich przedsiębiorstw. Czy rzeczywiście przedsiębiorczość w tym regionie napotyka na bariery, które skutecznie utrudniają działalność firm?

Przykład firmy Aliplast, która zwyciężyła w regionalnym rankingu Gazel Biznesu, pokazuje, że niezależnie od miejsca działania można pokonać bariery i osiągnąć sukces na rynku.

Wzór do naśladowania

Przedsiębiorstwo powstało 4 lata temu w wyniku połączenia belgijskiej firmy Aliplast oraz krajowych producentów działających w branży wyrobów aluminiowych dla budownictwa. Dziś jest znanym producentem i dystrybutorem nowoczesnych systemów okienno-drzwiowych w Europie Środkowej. Firma dostarcza swoje wyroby zarówno do odbiorców krajowych, jak i państw ościennych m.in.: Czech, Słowacji, Rumunii, Węgier oraz Litwy.

Droga do sukcesu nie była łatwa. Przedsiębiorstwo zaczynało działalność praktycznie od zera. Pierwszym krokiem był zakup lakierni proszkowej. Następnie część wyrobów belgijskiego partnera została dostosowana do warunków rynku regionalnego. W branży architektonicznych systemów aluminiowych w regionie lubelskim Aliplast jest jedynym dostawcą.

— Lokalni klienci mają ułatwiony kontakt z firmą, często korzystają z naszej bezpośredniej pomocy, np. w procesie projektowania. O mocnej pozycji w województwie świadczy nasz udział w realizacji takich obiektów, jak m.in.: Lubzel, Hanesco Nieruchomości czy PWSZ w Chełmie — wylicza Jan Kidaj, prezes Aliplastu.

Obecnie warunki prowadzenia biznesu nie podlegają regionalizacji. Firmy w województwie lubelskim, jak i w całym kraju mają wiele możliwości rozwoju.

— Dużą szansą na rozwój mniejszych przedsiębiorstw jest priorytetowe traktowanie firm z tego sektora przy podziale dotacji unijnych. Dotyczy to szczególnie najbiedniejszych regionów Unii. Do takich zalicza się nasze województwo. To akurat znaczna przewaga w staraniach o unijne środki, która może istotnie wzmocnić firmy i przyczynić się do ich sukcesu rynkowego — przyznaje Jan Kidaj.

Mali i średni przedsiębiorcy, w ramach poddziałania 2.2.1 Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw, mogą starać się o wsparcie unijne nowych inwestycji, które polegają na rozpoczęciu lub rozszerzeniu działalności istniejącego już przedsiębiorstwa.

Opóźnienia do nadrobienia

Pod względem rozwoju infrastruktury komunikacyjnej województwo lubelskie plasuje się na końcu listy regionów w Polski. Brakuje przede wszystkim odpowiednich połączeń drogowych.

— Zmniejszenie tego dystansu jest jednym z koniecznych warunków dalszego rozwoju naszego regionu. Istotną przeszkodą dla biznesu jest również to, że Lubelszczyzna to obszar o dużych tradycjach agrarnych o bardzo archaicznej i rozdrobnionej strukturze. To bardzo komplikuje proces zdobywania gruntów pod inwestycje. Dodatkową barierą dla przedsiębiorczości w regionie są plany zagospodarowania terenu — preferujące raczej budownictwo osadnicze, nie sprzyjające zaś rozwojo

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Jaworski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu