Znikają pustostany w stołecznych biurowcach

opublikowano: 05-11-2018, 22:00

W Warszawie brakuje dużych biur dostępnych „od zaraz”. Na dobrą ofertę trzeba poczekać nawet do 2020 r.

Najniższy od pięciu lat wskaźnik pustostanów i najniższa od 2011 r. podaż nowej powierzchni to najważniejsze wnioski z raportu CBRE „Q3 2018 Market View” podsumowującego warszawski rynek biurowy.

Wskaźnik pustostanów w Warszawie na koniec trzeciego kwartału 2018 r. wyniósł 10 proc., co oznacza spadek o 1 p.p. w porównaniu z poprzednim kwartałem, a w zestawieniu z tym samym okresem 2017 r. prawie o 3 p.p. Na taki wynik przełożyła się rozbieżność między rosnącymi potrzebami najemców i zasobami możliwej do natychmiastowego najmu powierzchni.

— Wolne powierzchnie w aż 57 proc. budynków biurowych w stolicy nie przekraczają 200 mkw. Jednocześnie 80 proc. najemców zgłasza zapotrzebowanie na biura większe niż wspomniane 200 mkw. — mówi Mikołaj Sznajder, dyrektor działu powierzchni biurowych CBRE.

W porównaniu do stanu z końca czerwca podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie wzrosła tylko o 16,3 tys. mkw. Jest to jeden z najniższych wyników od drugiego kwartału 2011 r., w którym oddano jeden projekt o powierzchni 5 tys. mkw. W końcówce 2018 r. przybędzie około 70 tys. mkw.

— Dopiero od drugiej połowy 2019 r. możemy się spodziewać dostarczenia na warszawski rynek większego zasobu powierzchni. Jeśli firmie zależy na centralnej części stolicy, musi uzbroić się w jeszcze większą cierpliwość, bo tutaj nowe projekty będę dostępne bliżejpoczątku 2020 r. W latach 2019-20 w Warszawie przybędzie około 650 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni, z czego znaczna część przewidziana jest na 2020 r. — komentuje Mikołaj Sznajder z CBRE.

Elżbieta Czerpak, dyrektor działu badań rynku Knight Frank, zwraca uwagę na bardzo duże zróżnicowanie dostępności powierzchni w zależności od lokalizacji. Choć pustostanów w centrum miasta jest bardzo niewiele, to dostępność powierzchni na Służewcu pozostaje dość wysoka ze współczynnikiem pustostanów szacowanym na około 18,6 proc. Również czynsze wywoławcze wynoszące w nowych, prestiżowych miejscach w Centralnym Obszarze Biznesu od 20 do 24 EUR/mies./ mkw., w pozostałych lokalizacjach centralnych kształtują się między 13 a 21 EUR/mies./mkw., a poza centrum 9-15 EUR/mies./ mkw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu