Zniknie ochrona biznesów z Danią

opublikowano: 27-12-2017, 22:00

Rząd finalizuje polubowne rozwiązanie umowy o ochronie inwestycji z Danią. Projekt porozumienia trafił wczoraj do Sejmu.

Potwierdziły się doniesienia „PB” z października 2017 r., że Dania będzie kolejnym po Portugalii krajem, z którym Polska rozpocznie wygaszanie umowy o wzajemnej ochronie inwestycji (BIT — Billateral Investment Treaty). Wczoraj na stronie internetowej Sejmu pojawił się projekt ustawy o ratyfikacji porozumienia między rządem RP a rządem Królestwa Danii o zakończeniu obowiązywania umowy w sprawie popierania i wzajemnej ochrony inwestycji (z 1990 r.).

OCHRONA INWESTYCJI: Zapowiedzieliśmy, że Dania będzie kolejnym krajem, z którym Polska zacznie wygaszać umowę BIT.
Fot. Fotolia

Co ciekawe, to Dania zaproponowała Polsce wygaszenie BIT. Było to na rękę naszemu rządowi, który, zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej, zamierza pozamykać umowy BIT ze wszystkimi krajami UE (nie mamy ich tylko z Irlandią i Maltą, a z Włochami i Portugalią już jest wygaszana). Stopniowe eliminowanie umów BIT wynika z tego, że są one niezgodnez prawem UE i zaburzają wolną konkurencję. Zamykanie ich następuje w drodze dwustronnych decyzji z powodu braku konsensu członków UE co do ich zgodnego i grupowego wygaszenia. Co ważne dla inwestorów, zamknięcie polsko-duńskiego BIT nastąpi szybko, bez tzw. sunset clause, czyli okresu przejściowego (zazwyczaj 5- lub 10-letniego), w czasie którego nadal są chronione interesy firm z obu krajów według zasad zawartych w BIT. Ominięcie sunset clause zaproponowali Duńczycy, a polski rząd się na to zgodził. Dzięki temu łatwiej i szybciej dojdzie do zamknięcia tej umowy. Zawarto ją w 1990 r. w celu ściągnięcia do Polski duńskich inwestycji.

Ministerstwo Rozwoju (MR) podaje, że Dania jest znaczącym inwestorem kapitałowym w naszym kraju. Na koniec 2015 r. zajmowała 14. miejsce w rankingu bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce, a wartość skumulowanego kapitału z tego kraju to ponad 3 mld EUR (2,6 proc.). Wtedy działały u nas 854 duńskie firmy.

Największą polską inwestycją w Danii było przejęcie w 2010 r. przez Asseco Poland ponad 51 proc. udziałów IT Practice (za ok. 40 mln zł). Po przejęciu nazwę zmieniono na Asseco Denmark. W 2001 r. Amica Wronki przejęła 100 proc. udziałów w spółce Gram Domestic (produkcja sprzętu gospodarstwa domowego). Marka Gram jest jedną z najbardziej renomowanych w Skandynawii (posiada w duńskim rynku około 20 proc. udziału, a w Skandynawskim ok. 10 proc.). W Danii inwestowało także PGNiG, ale wycofało się, gdy badania wykazały zbyt niską wartość opałową gazu z Jutlandii. Wypowiedzenie Portugalii przez polski rząd umowy BIT w formie ustawy zostało już zaakceptowane przez parlament i podpisane przez prezydenta. Zostało przekazane portugalskiemu rządowi. Zgodnie z informacjami uzyskanymi w MR, następne do rozwiązania mają być BIT-y z Rumunią, Czechami, Estonią i Łotwą. Wygaszanie BIT-ów jest polskiemu rządowi na rękę, ponieważ wiążą się z nimi spore koszty, np. międzynarodowych procesów arbitrażowych. Rząd ponadto uważa, że do rozpatrywania sporów między naszym państwem a zagranicznymi inwestorami wystarczą polskie sądy powszechne.

3,3 mld EUR Taka na koniec 2015 r. była wartość skumulowanego kapitału duńskiego w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane