Czytasz dzięki

Znów ponad 60 rubli za dolara

opublikowano: 28-07-2015, 10:50

Rubel słabnie. Po raz pierwszy od marca trzeba płacić ponad 60 rubli za dolara.

We wtorek przed południem rubel słabł o 1,1 proc. do 60,32 za dolara. Obligacje skarbowe Rosji taniały siódmy dzień z rzędu, rentowność „pięciolatek” rosła o 9 pkt bazowych do 11,17 proc.

Notowania USD/RUB od marca

Rubel jest o mniej niż 1 proc. od wymazania całego tegorocznego zysku po pięciu tygodniach spadku wartości. Słabnięcie rosyjskiej waluty zwiększa koszt importu i anuluje wysiłki banku centralnego nakierowane na zmniejszenie inflacji. Oznacza także, że Bank Rosji może nie obniżyć stóp procentowych na posiedzeniu 31 lipca, przerywając serię czterech obniżek w tym roku.

- Z jednej strony, recesja i mocne zacieśnienie polityki kredytowej przemawiają za cięciem stóp. Z drugiej, luzowanie polityki w momencie kiedy rubel wyraźnie słabnie może spowodować dalszy spadek jego wartości, co kreuje zagrożenie inflacji i stabilności finansowej – powiedziała Liza Jermolenko, analityczka Capital Economics w Londynie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane