Zobacz oryginał Konstytucji 3 Maja!

Narodowe Centrum Kultury
opublikowano: 29-04-2016, 15:11

Oryginalny rękopis Konstytucji 3. Maja zostanie wystawiony z okazji święta państwowego w Galerii Narodowego Centrum Kultury Kordegarda. Oryginał dokumentu na co dzień jest przechowywany w Archiwum Głównym Akt Dawnych.

Konstytucja 3. Maja – uznawana za pierwszą ustawę zasadniczą w Europie i drugą, po amerykańskiej, na świecie, to jeden z najważniejszych zabytków polskiego dziedzictwa narodowego i kulturowego. W kwietniu 2015 roku otrzymała prestiżowy Znak Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label), jako jeden z dwudziestu wówczas obiektów w Europie – obecnie znak ten posiada 29 obiektów. Ponadto w 2014 roku historyczny dokument został wpisany na listę krajową programu UNESCO „Pamięć Świata”.

Konstytucja 3 Maja 1791 roku, obraz Jana Matejki
Konstytucja 3 Maja 1791 roku, obraz Jana Matejki
Dokument Konstytucji trzymany jest przez, będącego centralną postacią obrazu, marszałka Sejmu Wielkiego, Stanisława Małachowskiego

Wystawa na temat Konstytucji 3 Maja w Galerii Kordegarda potrwa od 3 maja do 08 maja br. Oryginał dokumentu będzie dostępny dla zwiedzających pierwszego dnia wystawy (tj. 3 maja br.) od godziny 11.00. W pozostałe dni zostanie zastąpiony unikatową i szczegółową kopią.

Galeria NCK Kordegarda znajduje się w obrębie siedziby Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy ul. Krakowskie Przedmieście 15/17.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Narodowe Centrum Kultury

Polecane