Czytasz dzięki

Zuckerberg najwyżej opłacanym prezesem w Ameryce

opublikowano: 23-10-2013, 19:03

Prezes Facebooka, Mark Zuckerberg, znalazł się na najwyższym miejscu rankingu najwyżej opłacanych szefów spółek w Ameryce Północnej w 2012 roku. Łącznie dostał 2,28 mld USD, wyliczyło GMI Ratings.

Wysokość kwoty, jaką dostał Zuckerberg, wiąże się głównie z pierwotną ofertą publiczną akcji Facebooka i składa się na nią niemal całkowicie zysk z posiadanych przez niego opcji. 

Zobacz więcej

Mark Zuckerberg, fot. Bloomberg

GMI Ratings uwzględniło dane dotyczące pieniędzy, jakie dostało w ubiegłym roku 2259 prezesów spółek w Ameryce Północnej. Wzięto pod uwagę bazowe wynagrodzenie, wartość otrzymanych akcji i wykonanych opcji.

Bazowe wynagrodzenie Zuckerberga wynosiło 503.205 USD. Zrealizował 60 mln opcji na akcje, które przyznano mu w 2005 roku. Po IPO Facebooka niemal natychmiast spieniężył pakiet akcji za ponad 1 mld USD. 

GMI Ratings podkreśla, że po raz pierwszy w 11-letniej historii rankingu dwóch prezesów otrzymało ponad 1 mld USD w jednym roku. Oprócz Zuckerberga drugim szczęśliwcem był Richard D. Kinder z Kinder Morgan.

Inni prezesi znanych spółek dostali w ubiegłym roku mniejsze kwoty. Prezes Apple, Tim Cook, miał 143,8 mln USD, a szef Starbucksa Howard Schultz 117 mln USD.

GMI Ratings podało, że mediana wynagrodzenia prezesa w ubiegłym roku wzrosła o 8,47 proc., ale mediana wynagrodzenia prezesa spółki z S&P500 poszła w górę aż o 19,65 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane