Związki w Azotach chcą podwyżek

opublikowano: 21-01-2021, 20:00

W Policach twa negocjacyjny impas, tymczasem do płacowych rozmów przystępują związkowcy w kolejnych spółkach z grupy chemicznej.

W polickich zakładach trwa wojna nerwów. Rozpoczęte jeszcze w grudniu rozmowy o płacach na 2021 r. nic nie dały. W tej sytuacji organizacje związkowe ogłosiły spór zbiorowy z kierowanym przez Wojciecha Wardackiego zarządem spółki. Ten jednak sporu nie uznaje. W niedawnym piśmie skierowanym do związków informuje, że sporu zbiorowego nie zgłosił do Państwowej Inspekcji Pracy, choć poinformował ją o sytuacji w firmie. Deklaruje też, że wciąż jest gotów spotkać się z przedstawicielami związków, by omówić sytuację pracowników. Zastrzega jednak, że nie byłyby to negocjacje w rozumieniu ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.

Trudne rozmowy
Trudne rozmowy
W związku z sytuacją pandemiczną w kraju i na świecie zarząd Grupy Azoty „skierował do spółek z grupy kapitałowej rekomendację” rozpoczęcia „dialogu ze stroną społeczną dotyczącego odstąpienia od podwyżek w 2021 r.”
ARC

Na zapowiedź związkowców, że będą „zmuszeni podjąć konieczne kroki przewidziane prawem”, odpowiada, że ewentualny „strajk bądź inna akcja protestacyjna” byłyby niezgodne z przepisami i naraziłyby organizatorów na odpowiedzialność karną lub odszkodowawczą.

Działające w polickich zakładach organizacje związkowe w najbliższych dniach zdecydują, co dalej. Tymczasem do płacowych negocjacji przystępują związkowcy w kolejnych spółkach Grupy Azoty. Od środy trwają rozmowy w Puławach. Pracownicy chcą przywrócenia zlikwidowanego kilkanaście lat temu dodatku stażowego. Miałby on wynosić 1 proc. wynagrodzenia za każdy przepracowany rok. Od początku 2008 r. w zakładach obowiązuje zryczałtowany system płac, w którym zasadniczą rolę odgrywa płaca podstawowa, a liczbę dodatkowych składników znacznie ograniczono. Na przywrócenie dodatku za staż załoga naciska co najmniej od kilkunastu miesięcy.

OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
×
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

- Podczas środowego spotkania online z radcą prawnym, reprezentującym zarząd, oraz kilkoma dyrektorami przedstawiliśmy nasze postulaty. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że spółki nie stać na takie dodatki, jesteśmy jednak otwarci na negocjacje i zaproponowaliśmy rozłożenie w czasie ich wprowadzenia. Chcemy, aby od 1 lutego dodatek był wypłacany w połowie, a w całości dopiero od początku 2022 r. – relacjonuje Sławomir Wręga, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego w Puławach.

Informuje, że kolejne spotkanie z władzami zakładów ma się odbyć za dwa, trzy tygodnie.

- Pierwszy raz w rozmowach płacowych nie uczestniczy żaden przedstawiciel zarządu – zauważa Sławomir Wręga.

W Kędzierzynie rozmowy związkowców z zarządem mają się rozpocząć w najbliższy poniedziałek. Przedstawiciele załogi występują z postulatem podwyżki wynagrodzeń w 2021 r. Nie chcą ujawniać szczegółów, dopóki ich pismo nie trafi do władz spółki.

Także związki w tarnowskich zakładach dopracowują właśnie postulaty dotyczące tegorocznych wynagrodzeń.

- Chcemy przedstawić zarządowi nasze żądania jeszcze w tym miesiącu. Oczywiście będziemy domagać się podwyżek. Co by to były za związki zawodowe, gdyby tego nie robiły – mówi Tadeusz Szumlański, przewodniczący „Solidarności” w małopolskiej firmie.

Ma nadzieję, że rozmowy z zarządem rozpoczną się na początku marca. Co do zasady powinny się one zakończyć jeszcze w lutym, ale gdyby nie osiągnięto porozumienia, można je przedłużyć. Tadeusz Szumlański wie, że rozmowy mogą być trudne - świadczy o tym ich przebieg w Policach. W jego opinii zarząd nie może jednak traktować pandemii jako wymówki, żeby odmawiać jakichkolwiek podwyżek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane