Związkowcy chcą wyższych podwyżek płac w Bogdance

DI, PAP
10-02-2011, 16:25

Zarząd kopalni węgla kamiennego Bogdanka na  Lubelszczyźnie jednostronnie zdecydował o podwyżce płac o 3,5 proc. Związkowcy nie kończą sporu zbiorowego, żądają więcej. Średnie zarobki w Bogdance wyniosły w ubiegłym roku ponad 6 tys. zł brutto miesięcznie.

Podwyżka o 3,5 proc. średnich miesięcznych zarobków dla wszystkich pracowników obowiązuje od 1 stycznia - poinformował w czwartek rzecznik kopalni Tomasz Zięba. "Zarząd uznał, że spór zbiorowy może się długo ciągnąć, a pracownicy nie powinni ponosić tego konsekwencji, dlatego zdecydował o podwyżce" - dodał.

Zięba powiedział, że zarząd chciał docenić udział pracowników we wzroście wartości spółki. Przyznał, że decyzja o podwyżce została podjęta jednostronnie, bez uzgodnienia ze związkami zawodowymi. "Procedura związana ze sporem zbiorowym będzie respektowana" - zaznaczył Zięba.

Rzecznik strony związkowej Józef Przybysz powiedział, że związki nie wycofują się ze sporu zbiorowego. "Ta podwyżka nas nie satysfakcjonuje. Dokładne żądania przedstawimy wkrótce" - powiedział Przybysz.

NAJLEPSZY ZARZĄD MA BOGDANKA

Bogdanka w środę poinformowała o wejściu spór zbiorowy ze związkami zawodowymi. Negocjacje na temat podwyżek trwają w kopalni od początku roku. Zarząd odrzucił żądania związkowców domagających się podwyżki w wysokości 4,5 proc. płac, ponieważ uznał ją za zbyt wygórowaną. Argumentował, że Bogdanka ponosi wysokie nakłady inwestycyjne, które mają doprowadzić do podwojenia wydobycia węgla z 5,7 mln ton obecnie do ponad 11,5 mln ton w 2014 r.

Jak podawał Przybysz w środę, podwyżka zaoferowana przez zarząd w wysokości 3,5 proc., to średnio około 220 zł brutto, natomiast związki chciały 4,5 proc., czyli około 280 zł brutto. Na początku negocjacji związkowcy domagali się podwyżek w wysokości 8,5 proc. zarobków, ale w toku rozmów obniżyli żądania; zarząd nie zmienił swojego stanowiska.

W Bogdance zatrudniającej blisko 4 tys. osób średnie miesięczne zarobki wyniosły w ub.r. 6.350 zł brutto.

Według prognozy, Bogdanka wypracowała w ubiegłym roku 224 mln zł zysku netto. Program inwestycyjny związany z uruchomieniem nowego pola wydobywczego w Stefanowie pochłonął około 700 mln zł; nakłady inwestycyjne w podobnej wysokości Bogdanka planuje też w tym roku. W połowie roku ma ruszyć wydobycie na polu Stefanów.

Bogdanka została obok Cyfrowego Polsatu GIEŁDOWĄ SPÓŁKĄ ROKU, w konkursie organizowanym przez "Puls Biznesu"

Więcej KLIKNIJ>>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Związkowcy chcą wyższych podwyżek płac w Bogdance