Związkowcy protestują w stolicy

MIR
opublikowano: 20-06-2008, 00:00

Lekceważeni przez rząd nauczyciele domagają się dymisji trzech ministrów, a kolejarze grożą strajkiem.

Lekceważeni przez rząd nauczyciele domagają się dymisji trzech ministrów, a kolejarze grożą strajkiem.

Miało być lepiej, a wyszło jak zwykle. Przed wyborami PO deklarowała równe traktowanie partnerów społecznych, co cieszyło zwłaszcza niezadowolonych z dialogu pracodawców. Po wyborach szala przechyliła się na ich stronę. Niezadowoleni związkowcy nie ukrywają rozczarowania. Na razie gorycz w stolicy wylewają pracownicy oświaty i kolejarze zrzeszeni głównie w Solidarności. Nauczyciele alarmują, że decyzje zapadają ponad ich głowami i chcą zapłaty także w postaci głów: Michała Boniego, ministra w kancelarii premiera i głównego doradcy ekonomicznego, Jolanty Fedak, minister pracy, i Katarzyny Hall, minister edukacji. Kolejarze zaś grożą strajkiem.

Zdaniem związkowców, negocjacje z Michałem Bonim prowadzone są w sposób arogancki, gdzie przyjmuje się rozwiązania rządowe bez dyskusji. Z kolei panie minister związki zawodowe obarczają odpowiedzialnością za zbyt małe podwyżki i pozbawienie nauczycieli prawa do przechodzenia na wcześniejsze emerytury. Związkowcy chcą m.in. zwiększenia uposażenia stażystów, ale nie kosztem nauczycieli z większym doświadczeniem.

Kolejarze zaś chcą pozostawienia przywilejów emerytalnych, które zgodnie z rządowym projektem ustawy miałaby stracić większość z nich.

PiS na razie nie podej- muje postulatów związ- kowców dotyczących dy- misji.

— Rozważamy jedynie wniosek o wotum nieufności dla Ewy Kopacz, minister zdrowia, i to dopiero w lipcu. Uzależniamy go jednak od wyniku debaty nad założeniami do reformy służby zdrowia — mówi Joachim Brudziński, poseł PiS.

Dodaje, że PO prowadzi pozorowane rozmowy ze związkowcami, co może skutkować poważniejszą akcją protestacyjną.

— Osobiście nie życzę rządowi takiego problemu, bo to odbije się na wzroście gospodarczym — dodaje Joachim Brudziński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MIR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu