Zwijana kładka dla pieszych

opublikowano: 25-10-2018, 22:00

Studenci AGH w Krakowie stworzyli, w ramach pracy inżynierskiej, prototyp ruchomego pomostu.

Znajdujący się w Londynie The Rolling Bridge zainspirował studentów Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) do stworzenia zwijanej kładki dla pieszych. Kładka ma 3,35 m długości i 0,5 m szerokości i może utrzymać ciężar do 200 kg. Składa się z 8 segmentów poruszanych przez 14 siłowników sterowanych elektronicznie i zasilanych prądem stałym.

Elementy pomostu działają pojedynczo, czyli każdy segment składa się dopiero po zakończeniu pracy poprzedniego. Konstrukcja wykonana jest ze stalowych profili i drewnianych podestów. Wszystkie części pomostu dla pieszych zostały samodzielnie zaprojektowane i wykonane przez studentów. Prace nad nim trwały 1,5 roku.

Młodzi konstruktorzy podkreślają, że ich pomost mógłby z powodzeniem być elementem np. ogrodu botanicznego. W przyszłości rozbudowany i ulepszony mógłby pełnić funkcję przejścia dla pieszych w nietypowych miejscach, np. w okolicy rzek czy nadmorskich nabrzeży.

Atutem pomostu jest nie tylko jego atrakcyjność pod względem estetycznym, ale także użytkowym. Wpisuje się on w obecny trend wprowadzania ruchu w konstrukcje budowlane i jest doskonałym przykładem połączenia kilku dziedzin: budownictwa, mechaniki i architektury.

Projekt stworzyli studenci Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii: inż. Michał Pyza i inż. Piotr Roszkowski, a za elektronikę odpowiadał Tomasz Tatara, student Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki. Twórcy kładki należą do Koła Naukowego Mechaniki Konstrukcji Aksjator.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy