Zwrotne pomogą firmom z Podlasia

opublikowano: 05-03-2018, 22:00

Na małych i średnich graczy z regionu czekają preferencyjne pożyczki, m.in. na projekty termomodernizacyjne.

Przedsiębiorcy z Podlasia mogą powalczyć o nisko oprocentowane wsparcie zwrotne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

— W tej perspektywie w puli pożyczek przeznaczonych m.in. dla firm, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych są 52 mln EUR. Finansowanie zwrotne wypiera tradycyjne dotacje i wspiera przedsiębiorczość w regionie. Instrumenty dłużne mogą być wielokrotnie wykorzystywane w realizacji projektów biznesowych — mówi Maciej Żywno, wicemarszałek woj. podlaskiego.

Warto podkreślić, że Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju chce, aby regiony w większym stopniu przeznaczały gwarancje, pożyczki i poręczenia na standardowe wsparcie rozwoju firm, czyli dofinansowanie inwestycji, np. w ich rozbudowę i zakup nowych urządzeń. Pożyczek udzielają pośrednicy finansowi wyłonieni przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Przedsiębiorcy mogą przeznaczyć wsparcie m.in. na projekty termomodernizacyjne. Na ten cel BGK zarezerwował aż 76 mln zł. Natomiast na nisko oprocentowane pożyczki dla młodych osób z woj. podlaskiego,które chcą uruchomić własny biznes, przewidziano 10 mln zł.

Joanna Sarosiek, wicedyrektor departamentu rozwoju regionalnego w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku, podkreśla, że w najbliższym czasie przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się również o wsparcie zwrotne na przedsięwzięcia związane z technologiami informacyjno-komunikacyjnymi. Zwraca uwagę, że przedstawiciele biznesu mogą liczyć na niskie koszty i długą karencję w spłacie kapitału, a także na korzystniejsze niż rynkowe oprocentowanie pożyczek. Ponadto będą one dopasowane do potrzeb konkretnych inwestorów. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu