Zwycięska walka z wiatrakami

POL
opublikowano: 30-12-2018, 22:00

Zwycięzca tegorocznego rankingu od lat buduje siłownie wiatrowe.

I MIEJSCE W RANKINGU GAZELE BIZNESU 2018 — VIATEC Z POZNANIA

Nasze wyniki potwierdzają, że umiemy trafnie identyfikować kluczowe
rynki i określać strategię rozwoju — mówi Maciej Kaźmierski, Chief Operating
Oficer w Viatec.
Zobacz więcej

BIZNESOWY INSTYNKT:

Nasze wyniki potwierdzają, że umiemy trafnie identyfikować kluczowe rynki i określać strategię rozwoju — mówi Maciej Kaźmierski, Chief Operating Oficer w Viatec. FOT. WOJCIECH ROBAKOWSKI

Pierwsze kroki spółka stawiała w 2013 r. W ciągu pierwszych trzech lat zrealizowała 38 projektów, instalując 71 turbin wiatrowych. Większość z nich uruchomiła za granicą — w Niemczech, Luksemburgu, Irlandii, a zaledwie kilka w Polsce. Projekty zbudowały spółce renomę firmy działającej szybko i elastycznie, a przy tym z zachowaniem powtarzalnej jakości.

— Turbiny instalowane są na wysokości 85-150 m, a rozpiętość śmigieł przekracza 120 m — tłumaczy Maciej Kaźmierski, Chief Operating Oficer w spółce Viatec.

Przygotowanie projektu jest złożone. Uczestniczą w nim specjaliści z różnych dziedzin.

— Dotyczy zarządzania ryzykiem wielu procesów jednocześnie. Kiedy podczas montażu turbiny podnosimy ją na wysokość 140 m dźwigiem o masie 600 ton, to nie ma tu miejsca na błąd. Bezpieczeństwo jest najważniejsze — dodaje Maciej Kaźmierski.

W 2018 r. większość usług Viatec realizowana była za granicą, w tym w Niemczech, Belgii i Holandii. Jednak wyniki pierwszej aukcji dla farm wiatrowych w Polsce pokazały, że także krajowa energetyka wiatrowa zaczyna być w Europie konkurencyjna cenowo.

— Budowanie pozycji w tej branży jest procesem co najmniej średnioterminowym. Polskiej spółce nie jest łatwo konkurować z międzynarodowymi firmami. Po pięciu latach aktywności na rynku europejskim konsekwentnie zmierzamy w kierunku rozbudowy portfela klientów oraz dywersyfikacji geograficznej. Tym bardziej że nasze kompetencje są trwałe, nadążamy za zmianami technologicznymi i w organizacji prac projektowych. Mamy też umiejętność współpracy w międzynarodowym środowisku firm podwykonawczych — opowiada Maciej Kaźmierski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: POL

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu