Czytasz dzięki

Zwycięzcy podkreślają rolę kadry

opublikowano: 31-01-2016, 22:00

Ranking „PB” (Gazle Biznesu 2015): Śląsk i Opolszczyzna różnią się pod względem gospodarczym, ale reprezentujący je przedsiębiorcy mają podobne podejście do biznesu

Laureaci rankingu „Gazele Biznesu 2015” z województw opolskiego i śląskiego spotkali się w Katowicach. Odmienność tych regionów znajduje odzwierciedlenie w rankingu. Wśród opolskich Gazel Biznesu jest szczególnie dużo firm związanych z budownictwem. Znajduje to także odbicie w czołowej trójce, do której zakwalifikowały się firmy budowlane K&K Hydrobud oraz Atlantis Deweloper. Trzecie miejsce przypadło spółce Nores, wytwarzającej urządzenia dźwigowe. Krzysztof Karol Klein, prezes zwycięskiego na Opolszczynie K&K Hydrobudu, podobnie jak przedstawiciele innych firm deweloperskich i budowanych z regionu, przyznaje, że musi stawiać czoła silnej konkurencji międzynarodowych koncernów. — W tych zmaganiach często wygrywamy, ponieważ jako mała firma mamy o wiele

mniejsze koszty administracji i zarządu. Nie staramy się konkurować na rynku ogólnopolskim i działamy głównie na Opolszczyźnie i Śląsku — mówi Krzysztof Karol Klein. Nie wszystkie firmy z Opolszczyzny ograniczają działalność do lokalnego rynku. Notowana na NewConnect Agencja Ochrony Gwarant, która w rankingu znalazła się już po raz dziewiąty i zdobyła tytuł Supergazeli, wyruszyła na podbój kraju.

— Na pierwszym miejscu stawiamy specjalizację, a gdy przekonamy do siebie klienta, to idziemy za nim do innych regionów. Przykładem jest nasza współpraca z Orlenem i firmami budownictwa drogowego. Ich ekspansja skłania do ekspansji i nas — mówi Aleksander Downarowicz z Gwaranta.

Reprezentacja śląskich Gazel Biznesu jest bardziej różnorodna pod względem branżowym. Czołowe miejsce w regionie zajęła spółka Sequence, dystrybuująca wyroby koncernu Huawei. Drugi był handlujący złomem Eurozłom, a trzeci Gobor, wytwarzający stelaże drewniane dla przemysłu meblarskiego. Katarzyna Leda, wiceprezes firmy Sequence, podobnie jak lider z Opolszczyzny, zwraca uwagę na rolę kadr w rozwoju firmy. Jako jeden z najważniejszych celów spółki na najbliższy czas wskazuje utrzymanie najlepszych specjalistów, którzy w branży teleinformatycznej są niezwykle „ruchliwą” grupą zawodową.

— Musimy także stale nadążać za zmieniającą się szybko technologią. Pomoże nam w tym na pewno uzyskany niedawno tytuł oficjalnego dystrybutora wyrobów firmy Samsung — mówi Katarzyna Leda.

Zaawansowane technologie są domeną także innych śląskich Gazel Biznesu. Jedną z nich jest Allcomp, wytwarzający maszyny do cięcia materiałów dla firm odzieżowych, wytwórców tapicerki itp. Andrzej Zając, prezes firmy, zwraca uwagę, że potrafimy już siłami rodzimych inżynierów konstruować i wytwarzać zaawansowane linie technologiczne dla przemysłu tekstylnego. Ważne, żeby takim ludziom stworzyć odpowiednie warunki do wykorzystania ich możliwości. Niezależnie od specjalności i wielkości firmy, Gazele Biznesu z Opolszczyzny i Śląska budują rynkową pozycję na właściwym wykorzystaniu potencjału ludzi.

Komentarz autora rankingu
Finansowanie dla MSP

JAROSŁAW JAWORSKI, prezes Coface

Jeszcze do niedawna faktoring był usługą zarezerwowaną dla firm dużych, osiągających znaczne obroty. Ostatnie lata to otwarcie faktorów na mniejsze przedsiębiorstwa. Przybywa faktorów, którzy swoją ofertę dopasowują specjalnie do potrzeb i możliwości sektora MSP. Coraz więcej firm faktoringowych decyduje się też na współpracę z podmiotami dopiero rozpoczynającymi działalność. To dobra wiadomość dla nowych firm, którym z reguły najtrudniej uzyskać kredyt na rozwój biznesu. Trend ten będzie się utrzymywał, rynek pokazuje bowiem coraz większą potrzebę finansowania przez faktoring wśród firm, którym jeszcze kilka lat temu faktoring nie był oferowany, bo były zbyt małe. Sami faktorzy stają się bardziej elastyczni, oferując mniejszym firmom kompleksową obsługę faktoringową, która zakłada ścisłą relację pomiędzy wszystkimi stronami usługi: faktorem, faktorantem (klientem) oraz odbiorcą. Przedsiębiorstwa z sektora MSP nie wymagają tak bardzo sprofilowanego produktu, głównie ze względu na skalę działalności, brak rozbudowanych działów finansowo-księgowych, ale także na potrzebę ograniczania przez nie kosztów. Faktoring dla firm mniejszych jest przyjazny w obsłudze, co pozwala przedsiębiorcom na pełne wykorzystanie jego podstawowych funkcji, m.in.: finansowania, inkaso wierzytelności, monitowania kontrahentów oraz przejęcia ryzyka ich niewypłacalności. Z naszych doświadczeń we współpracy z sektorem MSP widzimy, że przedsiębiorcy przekonali się, jak ważna obecnie jest dywersyfikacja źródeł finansowania. Rosnący popyt na usługi faktoringowe ma znaczący wpływ nie tylko na rozwój oferty, ale także coraz lepsze dopasowywanie jej przez faktorów do rosnących i zróżnicowanych potrzeb klientów.

Partner strategiczny: PKO Bank Polski

Partnerzy: TAURON Sprzedaż Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej ORLEN Paliwa DPD Polska PWB Eden Springs

Partner Hotelowy: Hotel Reservation Service Poland

Partner Regionalny: Multexim Grupa PGD

 

NA ZDJĘCIACH:

JAK W RODZINIE: Nasza firma zatrudnia ludzi młodych, średnia wieku to niewiele ponad 30 lat. Staramy się, by panowała w niej rodzinna atmosfera, która jest równie istotna dla utrzymania kadr jak godziwe wynagrodzenie i warunki pracy — mówi Krzysztof Karol Klein, prezes K&K Hydrobud. [FOT. FILIP WYPORSKI]

SPECYFIKA REGIONÓW: Do rankingu „Gazele Biznesu 2015” zakwalifikowało się 112 firm z Opolszczyzny i aż 524 ze Śląska. Jednak to ten pierwszy region może się pochwalić większą dynamiką, jeśli brać pod uwagę przyrost liczby Gazel Biznesu. Niezależnie od statystyk, większość laureatów wzięła udział w gali zorganizowanej w katowickiej Akademii Muzycznej.

PO PIERWSZE LUDZIE: Katarzyna Leda, wiceprezes firmy Sequence, zwraca uwagę na rolę kadr w budowaniu pozycji firmy.

UMACNIANIE POZYCJI: Krajowy popyt na nasze linie technologiczne wskazuje, że polski przemysł tekstylny coraz skuteczniej stawia czoła konkurencji z Dalekiego Wschodu i zwiększa moce produkcyjne — mówi Andrzej Zając, prezes Allcompu, na zdjęciu w towarzystwie syna Łukasza, prokurenta spółki.

POCHODZENIE ATUTEM: To, że wywodzimy się z mniejszego województwa, sprawia, że nam się bardziej chce chcieć. Dzięki ścisłej specjalizacji, np. w ochronie lotnisk, klienci patrzą na nas przez pryzmat naszych kwalifikacji, a nie pochodzenia — mówi Aleksander Downarowicz z Gwaranta.

MALI SĄ WAŻNI: O tym, jak dużą wagę przywiązujemy w Katowicach do rozwoju przedsiębiorczości, świadczy m.in. utworzenie referatu małych i średnich przedsiębiorstw. Korzystając z pomocy miasta, nowe firmy przez trzy lata mogą wynajmować biura na preferencyjnych warunkach. Transformacja gospodarki regionu wymaga od miasta promowania rozwoju firm produkcyjnych. Ludziom odchodzącym z górnictwa trudno będzie bowiem przekwalifikować się na pracowników biurowych czy informatyków. Tworzeniu dla nich nowych miejsc pracy służy m.in. park technologiczny, skupiający przedsiębiorstwa produkcyjne — mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Kowalczuk

Polecane