Życiówka wyraźnie zdystansowała majątek

GN
opublikowano: 12-06-2007, 00:00

Na polisy na życie wydaliśmy w I kwartale 6,68 mld zł, a na ochronę majątku tylko 4,81 mld zł.

Na polisy na życie wydaliśmy w I kwartale 6,68 mld zł, a na ochronę majątku tylko 4,81 mld zł.

W pierwszym kwartale ubezpieczyciele zebrali 11,49 mld zł. To o 1,9 mld zł więcej niż w takim samym okresie rok temu. Wyraźną przewagę uzyskali ubezpieczyciele życiowi. Rok temu zebrali 5,07 mld zł, a towarzystwa majątkowe 4,52 mld. Teraz różnica jest dużo większa: życie — 6,68 mld zł, a majątek — 4,81 mld zł. Tak dynamiczny wzrost składki zebranej przez ubezpieczycieli życiowych nie wynika niestety z tego, że Polacy stali się zapobiegliwi i wykupują polisy, zabezpieczając przyszłość. To bardziej efekt kreatywności ubezpieczycieli. 3,5 mld zł trafiło bowiem do polis z funduszem kapitałowym, które tak naprawdę są produktem inwestycyjnym, a nie ochronnym. Rok temu prawie o 1 mld zł mniej.

W życiówce wciąż rządzi PZU Życie (26,97 proc. rynku), ale musi oglądać się za siebie. Jego udział spadł o ponad 6 proc., podczas gdy najwięksi konkurenci urośli o kilka procent. Najbardziej, o 2,89 proc., udział zwiększył Aegon, dzięki czemu zepchnął z trzeciej pozycji Commercial Union.

Wśród towarzystw majątkowych prymat PZU jest niezagrożony — ma połowę rynku. Druga Warta ma zaledwie 10-procentowy udział, a trzecia Ergo Hestia niecałe 7 proc. Z grona największych najszybciej rośnie Cigna STU, która zebrała o 35 mln zł (32,11 proc.) więcej niż przed rokiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GN

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy