Żydzi, chrześcijanie i muzułmanie razem

opublikowano: 06-02-2019, 22:00

„Ziemia to nasz wspólny dom” — to hasło tegorocznego kalendarza trzech religii, chrześcijan, żydów i muzułmanów, wydanego przez Katowice.

Kalendarz przygotowali przedstawiciele kościołów: katolickiego, ewangelicko-augsburskiego, prawosławnego, wspólnoty żydowskiej i muzułmańskiej we współpracy z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego.

— Otwartość na wielokulturowość, dialog i szacunek okazywany każdemu człowiekowi to przesłanie, które obecnie powinno szczególnie głośno wybrzmiewać w naszym kraju. Tegoroczne, siódme, wydanie kalendarza przedstawia piękno natury, a jednocześnie przypomina o najważniejszym wyzwaniu świata, jakim jest ochrona środowiska naturalnego — podkreślił Marcin Krupa, prezydent Katowic.

— Mimo iż pewne święta nazywamy inaczej, to często celebrujemy to samo. Nasze kalendarze przekazałem biskupom diecezjalnym i tak trafiły one na Mazury, do województwa opolskiego czy małopolskiego — powiedział ks. bp dr Marian Niemiec, biskup diecezji katowickiej Kościoła ewangelickoaugsburskiego.

— Dialog z wyznawcami innych religii nie rozpoczął się w tym czy poprzednim wieku. On istniał od samego początku, ale musimy go kontynuować i na nowo nawiązywać — stwierdził ks. dr Tadeusz Czakański, delegat metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca ds. dialogu z judaizmem i islamem.

— Prace nad kalendarzem pozwalają nam lepiej się poznać oraz spotkać nie tylko na stopie zawodowej, ale też prywatnej — powiedział Włodzimierz Kac, przewodniczący gminy żydowskiej.

— Lubię ten kalendarz i jego pozytywny wydźwięk. Wysyłamy go do różnych ambasad, w tym do tych w Kuwejcie czy Katarze. On promuje nie tylko dialog międzyreligijny, lecz także Katowice — podkreślił Abdul Jabbar Koubaisy, dyrektor Centrum Kultury i Dialogu DOHA w Katowicach, pełnomocnik Rady Imamów ds. Dialogu Międzyreligijnego przy Lidze Muzułmańskiej w RP.

W kalendarzu prócz świąt i ważnych wydarzeń religijnych znajdują się proekologiczne wskazania, zawarte w prawie i świętych księgach różnych wyznań.

a2bc4ae2-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Samorządu
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE
Puls Samorządu
autor: Aleksandra Rogala
Wysyłany raz w tygodniu
Aleksandra Rogala
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu