Zysk HSBC w 2001 r. spadł o 14 proc.

Reuters, Marcin Gesing
05-03-2002, 00:00

Z powodu kryzysu w Argentynie zysk brutto banku HSBC Holdings spadł w 2001 r. o 14 proc. — do 8,81 mld USD (36,9 mld zł). Dewaluacja argentyńskiego peso kosztowała drugi co do wartości rynkowej bank świata 520 mln USD (2,18 mld zł). Kolejnym czynnikiem, który wpłynął na pogorszenie wyników holdingu, było odpisanie 575 mln USD (2,41 mld zł) na rezerwy na pokrycie roszczeń wobec Republic New York, amerykańskiego działu banku. Działalność banku obejmuje Europę, Azję, Amerykę Łacińską i USA. W ubiegłym roku znaczna część głównych rynków HSBC w Azji znalazła się w stadium recesji. W Hongkongu wzrosła m.in. liczba bankructw i nasiliła się konkurencja na rynku kredytów hipotecznych.

Przedstawiciele HSCB ostrożnie oceniają perspektywy wzrostu wyników w tym roku.

— Wiele zależeć będzie od tempa, w jakim amerykańska gospodarka zacznie się znów rozwijać. Ostatnie dane nie dają jednak jednoznacznej odpowiedzi — mówi John Bond, przewodniczący rady nadzorczej HSBC.

Mimo obniżenia zysków holdingu, giełdowy kurs banku poszedł wczoraj w górę o ponad 2 proc. Stało się tak dlatego, że analitycy spodziewali się wyższych strat na argentyńskim kryzysie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Reuters, Marcin Gesing

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Prawo / Zysk HSBC w 2001 r. spadł o 14 proc.