Czytasz dzięki

Zysk operacyjny Sony spadł o 57 proc.

opublikowano: 13-05-2020, 14:20

Koncern Sony, jeden z czołowych producentów elektroniki na świecie odnotował spadek rentowności i zrezygnował z publikacji prognoz finansowych, donosi Reuters.

Japoński gigant mający również silną pozycję na rynku rozrywkowym wypracował w czwartym kwartale roku finansowego, obejmującym okres styczeń-marzec 2020 r. zysk operacyjny w kwocie 35,45 mld jenów (331 mln USD) w porównaniu z 82,73 mld jenów rok wcześniej. Oznacza to 57-proc. spadek wyniku operacyjnego. Odczyt jest też dużo słabszy od mediany prognoz analityków, która zakładała zysk w kwocie 73,77 mld jenów.

Centrala Sony w Tokio, Japonia
Zobacz więcej

Centrala Sony w Tokio, Japonia fot. Bloomberg

W skali całego roku finansowego Sony zarobiło na poziomie operacyjnym 845,46 mld jenów, o 5,5 proc. mniej niż w poprzednim roku. Przerwało to serię dwóch kolejnych rekordowych wyników.

Spółka szacuje, że wybuch pandemii koronawirusa zmniejszył całoroczny zysk o 68,2 mld jenów, z czego 35,1 mld w branży elektroniki użytkowej.

Z powodu wprowadzonych przez poszczególne kraje obostrzeń, Sony zmuszone zostało do wstrzymania produkcji w niektórych zakładach.

Pozytywnie na tym tle zaprezentowała się natomiast branża gier , która odnotowała dodatni wpływ epidemii w kwocie 2,8 mld jenów, ponieważ konsumenci pozostający w domu szukają rozrywki. Zgłoszono mniejszy niż oczekiwano spadek o 28 proc. do 46,2 mld jenów zysku w czwartym kwartale pomimo starzenia się konsoli PlayStation 4. Pod koniec bieżącego roku ma zadebiutować nowa, piąta już odsłona flagowej konsoli. 

6a41a6d8-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Podłącz się
Newsletter poświęcony internetowi, nowym technologiom, mediom społecznościowym oraz gadżetom.
ZAPISZ MNIE
Podłącz się
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter poświęcony internetowi, nowym technologiom, mediom społecznościowym oraz gadżetom.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane