Zysk Projprzemu mocno wzrośnie

Maciej Zbiejcik
02-05-2007, 00:00

Jednym z filarów strategii budowlanej firmy może być EURO 2012

Projprzem może stać się jednym z głównych beneficjentów EURO 2012. Właśnie dlatego akcje spółki, która ma bogate doświadczenie w wykonywaniu konstrukcji stadionowych, szybko ostatnio drożały. Teraz dla inwestorów firmy budowlanej największego znaczenia nabiorą wyniki z I kwartału. Raport ma się ukazać 4 maja. W poniedziałek spółka pochwaliła się zleceniem na 4,77 mln zł netto.

Analitycy DM PKO BP spodziewają się 175-procentowego skoku zysków operacyjnych oraz wyższego o 141 proc. zysku netto. Zgodnie z tymi założeniami zysk powinien wynieść 1 mln zł oraz 890 tys. zł. Jednak z ustaleń „PB” wynika, że bydgoska firma zarobiła więcej. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że zyski mogą okazać się lepsze niż prognozował broker nawet o 50 proc. Przychody w I kwartale mogły skoczyć o kilkadziesiąt procent. Zarząd spółki przyznaje, że Projprzem umiejętnie wykorzystał sprzyjające warunki atmosferyczne panujące w zimie. Wykorzystuje także boom budowlany.

Dla spółki gwałtowna poprawa wyników przychodzi w samą porę, bo hossa budowlana wywindowała jej akcje na dość wysokie poziomy. Jej wskaźnik C/Z przekracza 60, a średni dla sektora to około 30. Kolejne kwartały zapowiadają się dobrze. Firma postawiła na inwestycje i nowy segment. Pieniądze na rozwój uzyska z nowej emisji akcji (około 50 mln zł). W najbliższych latach Projprzem chce rozwijać się w trzech kierunkach. Dwa pierwsze wiążą się z rozwinięciem dotychczasowej działalności przez inwestycje oraz przejęcia firm z branży. Rozbudowa hal produkcyjnych ma podnieść wydajność produkcji konstrukcji stalowych o 20 proc. i unowocześnić ją. Kolejnym rozwiązaniem, które ma zwiększyć moce firmy, jest przejmowanie konkurentów. Zarząd Projprzemu liczy, że do końca czerwca uda się zakup Lubuskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego z Nowej Soli.

Projprzem chce stać się także deweloperem. Najpierw rusza z projektem na lokalnym rynku — kujawsko-pomorskim. Planuje, że od 2008 r., przez pięć kolejnych lat, będzie oddawał po 200 mieszkań. Przed EURO 2012 szykują się duże kontrakty w budownictwie. Sporo na tym może ugrać Projprzem, który ma duże doświadczenie w dostarczaniu konstrukcji do trybun na stadiony w Europie. Dlatego już teraz rozważa możliwość dalszego zwiększania mocy.

Realizacja przyjętej strategii może sprawić, że spółka skokowo poprawi sprzedaż. W zeszłym roku przychody firmy nie przekraczały 152 mln zł. W przyszłym może to być nawet 264 mln zł — wynika z prognoz brokerów. Rozwój mogą utrudniać rosnące koszty pracy oraz wysokie ceny materiałów budowlanych. Innym zagrożeniem jest wzmacniajacy się złoty. Projprzem eksportuje większość konstrukcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Zysk Projprzemu mocno wzrośnie