Zysków z obligacji poszukaj za granicą

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 02-04-2013, 00:00

W trzy miesiące do portfeli zagranicznych funduszy napłynęło 0,5 mld zł. Najpopularniejsze są produkty dłużne.

Padł kolejny rekord w branży TFI. Na koniec stycznia aktywa funduszy oferowanych przez zagraniczne instytucje przekroczyły 4,3 mld zł — to najwięcej w historii. W ciągu zaledwie trzech miesięcy (listopad 2012 r. — styczeń 2013 r.) saldo wpłat i wypłat wyniosło ponad 0,5 mld zł, przy czym około połowy tej kwoty to efekt bardzo dobrej sprzedaży w pierwszym miesiącu tego roku. Największą popularnością cieszyły się fundusze. Ich udział w strukturze aktywów zagranicznych TFI w Polsce przekroczył 53,5 proc.

— Silną hossę polskiego długu mamy już raczej za sobą. Klienci poszukują więc atrakcyjnej alternatywy. A że spora część inwestorów nie jest gotowa do zwiększenia ryzyka i choćby częściowego wejścia na rynek akcji, wybiera fundusze inwestujące w dług korporacyjny bądź dług zagraniczny, coraz częściej globalny. Wprawdzie oferta krajowych TFI znacznie poszerzyła się w tym obszarze w ostatnim czasie, to jednak więcej różnorodnych rozwiązań znajdziemy w ofercie zagranicznych instytucji — mówi Anna Zalewska, analityk Analiz Online.

FIZ może więcej

Coraz większą popularnością cieszą się też zamknięte fundusze dłużne, inwestujące globalne.Według wyliczeń Analiz Online, od początku 2012 r. TFI zaoferowały 9 takich rozwiązań, a aktywa w nich zgromadzone warte są już około 750 mln zł.

— Formuła funduszu zamkniętego pozwala na bardziej elastyczne zarządzanie i swobodne korzystanie z instrumentów pochodnych czy wyższe niż w funduszach otwartych limity inwestycyjne. Bardzo ważna jest też stabilizacja aktywów, która pozwala zoptymalizować proces zarządzania — tłumaczy Anna Zalewska.

W FIZ wpłaty wnoszone są w okresach emisji certyfikatów, a wykupy tylko w okresach z góry ustalonych. Tygodniowe, miesięczne, a często nawet kwartalne wyceny certyfikatów ograniczają klientom podejmowanie decyzji opartych na emocjach związanych np. z przejściowymi stratami funduszu. Dzięki temu zarządzający nie muszą borykać się z problemem nagłego odpływu aktywów, jaki dotknął w ubiegłym roku m.in. Ideę Premium czy UniWibid.

Jeśli dług, to zagraniczny

Utworzony pod koniec września ubiegłego roku Skarbiec-Obligacyjny Nowej Europy FIZ w ciągu zaledwie kilku miesięcy pozyskał do portfela ponad 60 mln zł. Fundusz inwestuje w papiery skarbowe emitowane przez państwa Europy Środkowo-Wschodniej, nominowane w euro i dolarach. Na obligacje rządowe tych krajów stawia także fundusz UniObligacje FIZ, który dodatkowo 30-40 proc. aktywów inwestuje w papiery korporacyjne. Od początku działalności, czyli od października 2012 r., do jego portfela trafiło prawie 70 mln zł.

AXA FIZ Globalnych Obligacji to również produkt skierowany tylko do wybranych inwestorów. Fundusz poszukuje zysków na globalnych rynkach długu, inwestując m.in. poprzez inne fundusze. W ciągu pięciu miesięcy pozyskał 100 mln zł. Sporą popularnością cieszy się też PKO Obligacji Korporacyjnych FIZ. Fundusz zarządza aktywami wartymi 170 mln zł, mimo że oferowany był do tej pory w zaledwie kilku emisjach. Podczas ostatniej przeprowadzonej w lutym klienci wpłacili do jego portfela 80 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu