Żywność i napoje bezalkoholowe staniały w lipcu o 0,8 proc.

23-08-2004, 10:39

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych spadły w lipcu o 0,8 proc. po wzroście w czerwcu o 2,7 proc.- podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Zdaniem GUS, spadek cen żywności był wynikiem sezonowych obniżek cen warzyw i owoców. W lipcu nieznacznie natomiast podrożał nabiał (wzrost o 0,2 proc.).

Ogółem w lipcu br. ceny towarów i usług konsumpcyjnych obniżyły się o 0,1 proc., wobec wzrostu w czerwcu o 0,9 proc. Na obniżenie wskaźnika inflacji najbardziej wpłynął spadek cen żywności oraz odzieży i obuwia, przy wzroście cen związanych z mieszkaniem.

W rezultacie w styczniu-lipcu br. ceny konsumpcyjne wzrosły o 3,4 proc., wobec 0,5 proc. przed rokiem. W lipcu br. wzrost cen w skali roku wyniósł 4,6 proc. (wobec 4,4 proc. w czerwcu i 0,8 proc. przed rokiem).

Wiceprezes GUS Janusz Witkowski szacuje, że inflacja w sierpniu prawdopodobnie wzrośnie do 4,8-4,9 proc. (w stosunku do sierpnia 2003 roku) z 4,6 proc. w lipcu.

"Takiego szoku cenowego z powodu cen paliw już nie będzie. Prawdopodobnie inflacja w sierpniu będzie wyższa niż w lipcu, może wynieść 4,8-4,9 proc. Największa niepewność dotyczy cen paliw" - powiedział Witkowski.

Od stycznia do lipca tego roku ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 6,4 proc., podczas gdy przed rokiem notowano spadek o 0,4 proc.

Z danych GUS wynika, że ceny pieczywa i produktów zbożowych wzrosły w lipcu o 0,6 proc., a ryżu o 7,1 proc. W ubiegłym miesiącu najbardziej zdrożało mięso - średnio o 5,2 proc. Było - to - zdaniem Urzędu - spowodowane znacznym eksportem. Ceny wołowiny podniosły się o 10,8 proc., wieprzowiny o 7 proc., drobiu o 2,5 proc., a wędlin 5,2 proc.

W okresie od stycznia do lipca 2004 roku najbardziej zdrożał cukier - o 71,8 proc. GUS tłumaczy wzrost cen tego produktu objęciem cukru mechanizmami Wspólnej Polityki Rolnej. W lipcu br. był droższy w stosunku do czerwca o 2,2 proc.

W pierwszych 7 miesiącach podrożały także inne produkty: mięso o 16,4 proc. (w tym wołowina - o 38,5 proc.), tłuszcze - o 7 proc. pieczywo i produkty zbożowe - o 5,2 proc. Obniżyły się natomiast produkty nabiałowe - o 0,8 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Żywność i napoje bezalkoholowe staniały w lipcu o 0,8 proc.