10 państw, w których żyje się najgorzej

KŁ, businessinsider.com
opublikowano: 24-05-2012, 09:41

Po zachwytach zachodniej prasy na temat Polski, pora ochłonąć. Z danych OECD wynika, że Polska w niechlubnej dziesiątce.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju oceniła w Better Life Index jakość życia w państwach należących do niej. Najgorzej żyje się w Turcji. Niestety w najgorszej dziesiątce znalazła się również Polska.

OECD oceniła czynniki, które wpływają na życie obywateli, w tym dochody, warunki mieszkaniowe, pracę, edukację, środowisko, zdrowie, satysfakcję z życia czy bezpieczeństwo.

Oto niechlubna 10:

1. Turcja
2. Meksyk
3. Chile
4. Brazylia
5. Rosja
6. Estonia
7. Węgry
8. Portugalia
9. Grecja
10. Polska

Jak wypadamy w poszczególnych kategoriach?

Polska choć ma bardzo wysoki standard bezpieczeństwa i poziom wykształcenia obywateli, to inne czynniki zaważyły na złej pozycji w rankingu.

Dochody Polaków są na bardzo niskim poziomie i wynoszą średnio 14 508 USD na rok, to znacznie poniżej średniej państw OECD, która znajduje się na poziomie 22 387 USD.

Istnieje również duża przepaść w dochodach pomiędzy najlepiej i najmniej zarabiającymi. 20 proc. osób o najwyższych dochodach zarabia ponad czterokrotnie więcej o 20 proc. o najniższych.

Bardzo niska jest również satysfakcja z życia wśród Polaków, choć aż 68 proc. osób twierdzi, że w ciągu dnia ma więcej pozytywnych niż negatywnych doświadczeń, to jest to aż o 4 proc. mniej od średniej OECD. Niska jest także oczekiwana średnia długość życia, która wynosi w Polsce 76 lat, przy średniej OECD 81 lat.

Poniżej średniej jest również ocena sytuacji mieszkaniowej i to pomimo, że aż 84 proc. osób jest z niej zadowolonych.

Zobacz dziesiątkę państw, w których żyje się najlepiej>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ, businessinsider.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu