Partnerem sekcji jest TAURON

100 mln zł na świetlne innowacje w woj. lubelskim

aktualizacja: 17-05-2017, 16:35

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) oraz regionalny samorząd podpisały wstępne porozumienie w sprawie wspierania innowacji fotonicznych. Budżet przewidziany dla firm i uczelni we wspólnym programie to kilkadziesiąt milionów złotych.

Nowa, wspólna inicjatywa NCBR oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego ma wesprzeć badania przemysłowe i prace rozwojowe (B&R) w obszarze technologii fotonicznych. Są to technologie, które - zdaniem lokalnych władz - mają szczególny potencjał rozwoju w tym regionie, m.in. dzięki badaniom prowadzonym na uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej.

Zobacz więcej

Pixaby CC0 Public Domain

W środę w Warszawie podpisano wstępne porozumienie w tej sprawie. Robocza nazwa programu to: "Lubelska Wyżyna Technologii Fotonicznych". Chodzi o zapewnienie zastrzyku finansowego dla technologii "cyfryzacji nowej generacji, badań dedykowanym czujnikom światłowodowym i pracom nad innowacyjnymi źródłami światła", jak poinformował dziennikarzy NCBR.

- Pieniądze, które trafią do puli programu, będą rozdysponowywane w konkursach - wyjaśnia Kamil Melcer z NCBR.

Budżet programu to 100 mln zł. Ze środków będą mogli skorzystać lokalni przedsiębiorcy i ośrodki naukowe w ciągu najbliższej dekady.

- Obie strony, czyli samorząd i NCBR, mają równy wkład w budżet programu - po ok. 30 mln zł. Resztę będzie stanowić wkład własny wnoszony przez wykonawców projektów - taką konstrukcję wypracowaliśmy i przećwiczyliśmy w innych programach. Dzięki temu te pieniądze są efektywniej wydatkowane. Wiąże się to też z tym, że środki publiczne mogą stanowić tylko określony procent wartości projektu. Jako strona publiczna nie możemy nigdy finansować 100 proc. - mówi Kamil Melcer.

W najbliższym czasie zostanie powołana agenda badawcza, która określili m.in. kryteria udziału w programie. Następnie NCBR i województwo podpiszą oficjalną umowę i ruszą konkursy na konkretne projekty badawcze.

Marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski wyjaśnia, że pieniądze, które zapewnia samorząd pochodzą z unijnej puli - z Regionalnego Programu Operacyjnego.

- Chcę podkreślić, że tutaj nie środki są najważniejsze, bo innowacyjność jest wspierana dziś we wszystkich programach unijnych. Pieniędzy na badania i rozwój naprawdę nie brakuje. Ważne jest natomiast, żebyśmy nauczyli się komercjalizować wiedzę, żeby te badania prowadziły do wdrożenia produktu. Mam nadzieję, że ten proces, który dziś zapoczątkowaliśmy, przyczyni się właśnie do bardziej efektywnego wykorzystania pieniędzy na innowacje, badania i rozwój - mówi marszałek.

- Przewidujemy, że ze środków nowego programu skorzysta co najmniej kilkanaście firm w perspektywie najbliższych 10 lat - mówi prof. Maciej Chorowski, dyrektor NCBR.

Przedstawiciele NCBR zapowiadają, że wkrótce podobne porozumienia zostaną podpisane z innymi województwami.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / 100 mln zł na świetlne innowacje w woj. lubelskim